Proti nespavosti a stresu zkuste zapálit bobkový list

Také se vám stává, že si některá místa a události spojíte s určitou vůní a když ji po nějaké, leckdy i dlouhé době opět ucítíte, oživí se vám vzpomínka na danou chvíli a místo? Může to být například vůně kadidla v kostele na dávné dovolené, vůně parfému ženy nebo muže, kteří významně vstoupili do vašeho života, nebo zvláštní vůně starých knih v antikvariátu nebo knihovně.

Možná byste neřekli, že i vůně bobkového listu má svou léčivou sílu, protože jsme zvyklí vnímat ho pouze jako koření.

Staří Řekové a Římané a bobkový list

V minulosti tomu tak ale nebylo. Jistě si ze školních učebnic dějepisu i dějepisných knih pamatujete na starověké Řecko a Řím a jejich vítěze bitev a turnajů, kterým byl jako symbol jejich triumfu nasazen na hlavu vavřínový věnec. A přitom zdaleka ne každý ví, že bobkový list jako koření jsou právě sušené listy keře zvaného vavřín vznešený. Tyto starověké civilizace rovněž znaly i léčivé účinky vavřínu a používaly jej tak nejen v kuchyni, ale také při léčbě.

Čtěte také: Triky s jedlou sodou, které ocení vaše tělo

Téměř zázračné účinky bobkového listu potvrdila také moderní věda.

Vavřín jako zázrak?

Vavřín zejména

  • působí protizánětlivě
  • zmírňuje bolest
  • pomáhá proti epileptickým stavům
  • ulehčuje dýchání, a
  • navozuje pocit klidu a uvolněnosti.

Vavřín neboli bobkový list má však i další blahodárné účinky na lidské zdraví, přispívá ke snížení hladiny cukru v krvi, ke snížení krevního tlaku a pokud trpíte nespavostí, pomůže i vám.

Kromě toho bobkový list snižuje krevní tlak a je účinný při léčbě nespavosti, snižuje stres a reguluje hladinu cukru v krvi.

Postup, jak relaxovat pomocí vůně bobkového listu

Jak vavřín navodí váš pocit klidu a uvolněnosti?

Potřebujete ohnivzdornou nádobu, protože budete pracovat s otevřeným ohněm.

Do nádoby vložte sušené listy a zapalte je.

Z listů se brzy uvolní příjemná vůně, která vám pomůže se uvolnit, odplaví stres a přinese relaxaci vašim svalům.

Vždy však dbejte na bezpečnost, protože nechcete, aby se z relaxační půlhodiny stala noční můra. Z okolí misky odstraňte všechny případné hořlavé věci a dávejte si pozor, abyste neusnuli.