Proto lékaři žádají rodiče, aby si nechávali mléčné zuby svých dětí: Až si přečtete důvod, pochopíte proč!

Každý si jistě pamatuje, že jako dítě měl své dětské zuby. Které mu postupně vypadávaly. Většina z nás pak čekala na zoubkovou vílu, která nám za zoubky přinesla nějakou odměnu pod polštář nebo na jiné místo. Jako malí jsme věřili, že přijde skutečná zoubková víla, ale skutečnost byla taková, že to vždy byli pouze jen naši rodiče. Vzali nám naše vypadlé zoubky a schovali je do kalíšku nebo krabičky. Dnes se ukazuje, že dělali velice dobře. Za prvé nám zachovávali vzpomínky na naše zoubky a za druhé se takové zoubky mohou velmi dobře hodit v budoucnu. Dnes si řekneme proč.

Zachrání i životy

Spousta rodičů je zvyklá uchovávat dětské zuby svých malých dětí. Jistě všichni víte, že se jedná o mléčné zuby, které dětem vyrostou jako první a jakmile vypadnou, narostou nové, trvalé. Dospělí, resp. rodiče, se obecně snaží své děti v případě vypadnutí mléčného zubu uklidňovat tím, že jim nabízejí nějakou odměnu. Obecně se tomu říká zoubková víla a v různých zemích má různé podoby. Někde dávají mince, někde drobné hračky a někde nějakou malou sladkost. Mléčný zub má ovšem mnohem větší hodnotu než, kterou rodiče dětem coby zoubkové víly dávají. Podle některých zdrojů mohou takové mléčné zuby i zachránit život.

Setřou slzy a pohladí

Když malé děti nechávají své zoubky pod polštářem, většinou pak místo nich něco najdou. Tento zvyk se děje v mnoha zemích po dlouhé generace. Zvyk pomáhá dětem lépe překonat bolestivou záležitost, kterou výpadek zoubku určitě je. Možná už si to ani neuvědomujeme, ale děti to může velmi bolet. Dárek jim tedy pomůže setřít slzy a pohladí je po duši. Zároveň jim také pomůže v zachování důležitosti zubní hygieny, která je nesmírně důležité. Proč je ovšem dobré zachovat vypadlé zuby dětí?

Čtěte také: 5 zařízení, která spotřebovávají elektřinu, i když jsou vypnutá a zrovna je nepoužíváte!

Vracejí zubům život

Budete-li jako rodiče uchovávat mléčné zoubky svých dětí, můžete pomoci k zachování neporušených kmenových buněk. Výzkumy v Číně dokazují, že dětské zoubky mohou pomoci obnovit poškozené cévy a opravit oslabenou zubní tkáň. Důvodem je skutečnost, že dětské zuby obsahují neporušené kmenové buňky, které jsou neustále schopné obnovovat a nahrazovat jiné kmenové buňky. Díky této metodě se může mnoha pacientům vrátit zpět do zubů život.

Terapeutické pomůcky

Další výhodou zachování dětských zoubků je skutečnost, že mohou chránit orgány a předcházet mnoha nemocem. Dětské zoubky je tak možné používat pro různé terapeutické účely, nebo buňky v těchto zoubcích jsou velmi podobné těm, které se nacházejí v pupeční šňůře. Z toho důvodu je možné použít je k boji proti mnoha patologickým stavům, např. zubní problémy, oprava nervových tkání nebo degenerativních poruch. Zde je ovšem nutné vyjmout zoubky ještě před jejich samovolným vypadnutím.

Úložné banky

V některých zemích je ovšem používání kmenových buněk stále zakázáno, nicméně Švýcarsko k tomu přistupuje lépe. Zakládá banky na uchování kmenových buněk, z nichž už mnoho pochází právě z dětských zoubků.