Prsty mrtvého muže jsou děsivá houba, kterou najdete i v českých lesích

Chystáte se do lesa sbírat houby nebo se jen projít? Možná narazíte na velmi zvláštní věc. Na první pohled to vypadá, že se mrtvola snaží vyhrabat na povrch země. Ne, není to oživlá mrtvola. Ve skutečnosti jsou to houby. Dávejte si pozor, abyste na ně nešlápli, protože se jinak uvolní zápach, který přiláká hodně otravného hmyzu.

Jak houba vypadá?

Hodně záleží na roční době. Setkat se můžete s houbami, které budou téměř bílé, stejně jako tmavě hnědé nebo šedé. Nejvíce si všimnete světlých variant, protože v lese přímo září na dálku. Navíc vypadají jako ruka trčící ze země, takže se možná na první pohled i leknete. Nemusíte se ničeho obávat, protože tyto houby jsou neškodné.

irecept.cz

Kde roste?

Prsty mrtvého muže se většinou nachází na místech, kde je vysoká vlhkost. To znamená, že se drží pod mechem nebo na shnilých pařezech stromů. To jim dodává také na zlověstnosti, protože je uvidíte vyrůstat z téměř mrtvého stromu. Lidé ji objevily hlavně u buků nebo jilmů. Houba se našla také v Čechách, a to hned v několika krajích. Když budete mít štěstí, uvidíte ji také.

Do jídla vhodná není

Klidně si ji vyfoťte, ale nesahejte na ni. V první řadě kvůli tomu, že vydává nepříjemný zápach. A hlavně kvůli tomu, že není jedlá. Prsty mrtvého muže nejsou toxické pro lidský organismus, ale také nejsou jedlé. Proto bude nejlepší, když je necháte na svém místě a jen si je vyfotíte jako zajímavost ze své procházky po lese.

irecept.cz

Zombie houba je hitem sociálních sítí

Na sociálních sítích se můžete neustále setkávat s fotkami této houby. Hlavně v období Halloweenu se mnoho lidí chlubí svými snímky. Není se čemu divit, protože vypadá jako prsty zombie. Jestli ji někdy v lese potkáte, nezapomeňte si ji vyfotit a podělit se o svůj netradiční objev. Mnoho lidí se vás jistě bude ptát, jestli jste našli v lese mrtvolu.

Zdroj: irecept.cz