Psychologové upozorňují každého, kdo je empatický! Jste to právě vy? Pokud ano, hrozí vám velké psychické problémy. Proč? Je prokázáno, že nadmíra empatie škodí

Empatie je schopnost vžít se do cítění jiného. A to může být kámen úrazu, protože empatičtí lidé tak neprožívají pouze své vlastní citové projevy, ale také emoční otřesy jiných. Psychologové varují, že empatičtí lidé mohou začít pociťovat únavu z tohoto soucitu, která jim může velmi ublížit. Není totiž nic horšího, než emoční vyčerpání. Z fyzického vyčerpání se vyspíte. Z emočního ne a jeho léčba může být poměrně náročná.

Vnímání cizích emocí

Empatický člověk má své vlastní emoce, které si musí prožívat. Prožívá je sám už více do hloubky. Pak ale existují také emoce jiných lidí, do kterých se empatičtí lidé dokážou vcítit. A nejen vcítit se do nich, tyto emoce dokážou také vycítit. Takže když někam přijdou, hned dokážou pocítit vztek, smutek, osamělost, bojácnost, ale také štěstí a energii. Emoce se k empatickým lidem vinou neustále. A od všech lidí. Chování empatických lidí je pak v mnoha ohledech podivné.

Výhody empatického člověka

Navzdory tomu, má ale empatický člověk mnohé výhody. Dokáže totiž vše prožívat naplno:

Čtěte také: Skvělou ruskou zmrzlinu si díky tomuto článku můžete vyrobit i doma! Bude chutnat tak, jako za dob vašeho mládí. A příprava? Nebudete věřit, jak je snadná!

 • miluje celým svým srdcem,
 • umí mít soucit nad osudy jiných,
 • chápe všechny kolem sebe.

Pokud vám tedy není zrovna do zpěvu, mít u sebe empatického člověka, kterému se vyzpovídáte, je k nezaplacení. Pro empatického člověka to ale může znamenat zátěž…

Soucitná únava

Právě sociální únava je to, co může empatické lidi srazit na kolena. Může ovlivňovat jejich psychické vnímání i jejich chování. Soucitná únava je termín, který se používá v souvislosti nejen s empatickými lidmi, ale obecně s lidmi, kteří se snaží pomáhat jiným lidem (například pečovatelé). Ale právě empatičtí lidé (nebo lidé s vysokou senzibilitou) mohou účinky soucitné únavy pociťovat na velmi škodlivé úrovni.

Co je součástí soucitné únavy?

Soucitná únava je spojována s negativní energií, která pramení z negativních emocí. Tyto emoce prožívají lidé kolem – může jít o bezmoc, zlobu, utrpení nebo dokonce hlubší trauma. A všechny tyto negativní emoce mohou bez ustání vnímat empatičtí lidé. Právě toto může být velice nebezpečné. Empatičtí lidé si jednoduše nemohou od emocí odpočinout. Každý člověk prožívá tyto negativní emoce pouze po určitou dobu, empatický člověk dlouhodobě.

Jak si může empatický člověk odpočinout?

Pokud se tedy empatický člověk chce od těchto negativních emocí odpoutat, musí se stranit ostatních lidí. Proto je někteří považují za asociální, i když tomu tak není. Odpoutání se od jiných lidí znamená aspoň na chvíli emoční klid. A empatický člověk sám si neuvědomuje, kolik smutku a dalších negativních emocí absorboval, dokud sám nezačne být unavený a tato únava ho může začít ničit.

Symptomy soucitné únavy

Mezi symptomy soucitné únavy patří:

 • insomnie,
 • netěšení se z běžných denních události,
 • neschopnost pociťovat radost,
 • únava ve všech sférách – fyzická, duševní i emoční,
 • potlačování vlastních emocí,
 • noční můry,
 • nadměrné užívání léku na psychiku,
 • příznaky spojené s chronickou stresovou poruchou.

HSpersons.com

I když vám vysoce senzitivní osobnost dokáže snadno pomoct, protože chápe, jak se cítíte, sama někdy potřebuje pomoc. Od toho je tu stránka HSpersons.com, která se jim snaží pomáhat. Přemíra emocí totiž u mnohých vede k sebevraždám. Sebevraždy také mohou pramenit z toho, že je ostatní lidé nechápou a jejich odtahování se vnímají za podivné. Spousta z nich patří mezi šikanované jedince.

Empatičtí lidé přitahují neštěstí

Ačkoli se empatičtí lidé od lidí občas odtahují, všeobecně jsou vnímáni jako emoční lékaři. A přitahují právě nešťastné lidi. Z tohoto důvodu je potřeba, aby bylo i empatických lidem pomáháno. Empatický člověk sice dokáže odhadnout, jak se právě cítíte vy, nemusí se ale vyznat ve vlastních emocích.