David Hampl
12 listopadu, 2019

Muž se rozhodl zvelebit svůj dům, a tak si naplánoval rekonstrukci. Kdyby však věděl, k čemu dojde, nebo kdyby věděl co ho bude čekat, dost možná by bydlel v domě tak jak je, nebo by ho ještě raději prodal. Jakmile se pustil do prvních stavebních prací, tak zjistil že u jeho nemovitosti něco nesedí. Že je pod ní něco, co je velmi zvláštní. Myslel si nejprve, že se jedná o skalnatý masiv, kde jsou různé průrvy. Nakonec se ukázalo, že jde o něco jiného.

Pod domem měl unikátní systém chodeb

Rekonstrukce odhalila, že je pod jeho domem unikátní systém chodeb, které vytvořil člověk. Jsou součástí velmi starého města, které se v této oblasti nacházelo. V tu chvíli bylo muži jasné, že z jeho plánované rekonstrukce nebude nic. Na místo dorazili místo řemeslníků archeologové a pustili se do práce.

Zcela unikátní objev

Archeologové zjistili, že se nejedná o nijak obyčejné chodby. Že jde s největší pravděpodobností o ztracené město Kappadokie, které ukázalo své unikáty. A to především svou rozsáhlostí. S každým dalším dnem, kdy byl podzemní systém chodeb odhalován, přicházeli archeologové s novými zjištěními. Dokázali jasně identifikovat kde byly domy, kde byly kostely, kde byla škola a řada dalších míst. Identifikovali také více než 100 míst, které tvořily vstupy do tohoto unikátního města.

Objevení náhodou

Archeologové věděli, že někde v této turecké oblasti se město Kappadokie musí nacházet. Nevěděli ale kde a objevit se ho nedařilo. K tomu nakonec přispěla náhoda v roce 1963, kdy se muž rozhodl zvelebit svůj dům. Stačilo několik kopnutí do země a zjistil, že narazil na něco unikátního. A zatímco archeologové byli štěstím bez sebe, muž už jejich radost nesdílel. Bylo celkem jasné, že z plánované rekonstrukce rozhodně nic nebude. Na druhou stranu dokázal objevit část zajímavé historie své země. To se jenom tak někomu nepodaří.

Sdílejte článek