David Hampl
3 března, 2020

Už jste někdy letěli letadlem? Byl to pro vás zážitek, na který nikdy nezapomenete? Co říkáte na přistávání? Báli jste se moc? Přistávání všeobecně patří při letadlové dopravě k nejnebezpečnější fázi celého letu.

Mnohdy z toho mají strach i samotní piloti, protože umět dobře přistát je opravdu umění, kterému vždy na palubě všichni tleskají. Pokud létáte, pak jistě víte, že po přistání spadne kámen ze srdce. Ta chvíle, kdy několika tunové letadlo dosedne na zem je opravdu jedinečná. Vše musí navíc držet několik málo podvozků, které se před tím musí vysunout. A teď si představte, že s podvozky je problém.

Přistání na břiše

Přesně to je případ letadla jedné ruské letecké společnosti, které letělo z Moskvy do Usinska na severu Ruska. Na letadle se objevil vážný problém s podvozkem, takže letadlo bylo donuceno přistát poněkud netradičním a neobvyklým způsobem, na břiše. Na palubě bylo v té době zhruba 94 cestujících a samozřejmě i letecký personál. Celá situace byla opravdu nebezpečná, ale podle ruských úřadů se naštěstí nikomu nic nestalo.

Nefunkční ranvej i podvozek

Letadlo, kterému se tato nehoda stala, byl známý Boeing 737, jenž patří k největším letadlům na světě, takže dokáže pojmout opravdu velké množství lidí. Během svého letu se musel vyrovnat s náhlou změnou větru, protože byl kvůli problémům s podvozkem nucen přistát. Ranvej v té době ovšem nebyla plně funkčně připravena, což působilo komplikace. Letadlo nakonec muselo přistát na břiše, což lze zařadit za opravdu kuriózní případ.

Bez zranění

Celé to nakonec dopadlo velmi dobře, jak navíc ukazují pořízené nahrávky na internetu. Boeing přistál na břiše na zasněžené přistávací dráze a v pořádku zastavil. Následně je vidět, jak cestující opouštějí letadlo. Je opravdové štěstí, že nikomu z cestujících a posádky se nic nestalo a nikdo nebyl zraněn. Jen jedna osoba vyhledala lékařskou pomoc, ale jednalo se o něco velmi malého a pravděpodobně to ani nesouviselo s tím případem. Přes toto všechno patří letecká doprava stále k nejbezpečnějším způsobům přepravy na světě.

Sdílejte článek