Na internetu zveřejnila příběh žena, která se s manželem těšila na druhého potomka. Doma již měli malého synka, avšak chtěli pro něj ještě sourozence. Ovšem zjištění lékařů zmařilo jejich toužebné očekávání. Nakonec bylo všechno jinak!

Žena prošla tzv. molárním těhotenstvím

Na počátku gravidity se zdálo dle gynekologa vše v pořádku, jenže po pár týdnech se ženě udělalo velmi nevolno, a tak zajela s manželem k lékaři. Ten po řadě vyšetření zjistil, že se jedná bohužel o tzv. molární těhotenství. A jak se vlastně projevuje? Standardně se vytvoří u embrya 46 chromozomů (23 od matky a 23 od otce). Při molárním těhotenství je tento počet nerovnoměrný. Současně také dochází k tomu, že se embryo řádně nevyvine a ani placenta se případně nevytvoří. V děloze pak vznikají shluky cyst, které tvoří jakési hroznovité útvary. Jedná se tedy ve výsledku o nezhoubný nádor, který je nutné odstranit.

Jaké jsou typické příznaky molárního těhotenství?

Projevy molární gravidity jsou v podstatě identické, jako u té klasické. Žena pociťuje nevolnosti, zvrací a má vynechanou menstruaci. Dále se může vyskytnout vaginální výtok hnědé či červené barvy a bolesti v oblasti pánve. Při sebemenších komplikacích je nutné navštívit gynekologa, který provede ultrazvuk.

Jak dopadl příběh ženy, která se těšila na druhého potomka?

Ještě se ale vraťme k příběhu ženy, která se s manželem těšila na příchod druhého potomka. Po návštěvě lékaře a zjištění, že se jedná v podstatě o nádor, byli všichni velmi šokovaní a zdrcení. Rodinu ale uklidnil fakt, že se jedná o nezhoubný typ nádoru. Ten byl nakonec ženě odoperován a ona vyvázla zcela bez následků. Její muž se těší z toho, že má zdravou manželku a také prvorozeného synka. Mladí lidé však nevylučují možnost, že se o další dítko znovu pokusí. Budiž jim přáno více štěstí.

Sdílejte článek