Roky zavařuji okurky podle tohoto starého receptu. Každý, kdo je někdy ochutnal, si ode mě vyžádal recept!

Léto se nám spojuje nejen s horkým počasím, ale i s množstvím ovoce a zeleniny, které vypěstujeme na našich zahradách. Chutě plodů přírody potěší každého, ale sezóna sklizně netrvá celý rok. Proto si zvykneme ovoce nebo zeleninu zavařovat na „horší časy“. Nejen v zimě nám k dobrému jídlu padnou vhod například i zavařené okurky. Skoro každá hospodyně má svůj ověřený recept, ale čas od času nám zachutnají i kyselé okurky od sousedky, či kamarádky a tipy na zavařování si zvykneme vyměňovat. Následující návod Vám ukáže jeden ze způsobů, jak zavařit skvělé krájené okurky.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Kyselé okurky se hodí k velkému množství jídel a jejich chuť je každému známa. Dnešní recept Vám prozradí jeden z návodů, jak si tuto skvělou kompotovanou pochoutku připravit.

Co budete potřebovat?

  • 10 kg okurek na zavařování
  • 10 lžic soli

Na zálivku:

Čtěte také: DEJTE SBOHEM JEDNOHUBKÁM: Připravte si originální kanapky, které skvěle vypadají i chutnají. Každý Vás bude obdivovat a chtít recept!

  • 2 litry vody
  • 125 ml octa
  • 1 hrnek cukru
  • 4 lžíce soli

Dodatečně:

  • 1 lžíce jemně nasekaného kopru (do každého skleněného poháru)

Jak na to?

Nejprve si připravíme zálivku, kterou později budeme plnit sklenice s okurkami. Do hrnce si dáme 2 litry vody a přidáme ocet, hrnek cukru a sůl. Vše promícháme a přivedeme k varu. Když se voda začne vařit, odstavíme ji z plamene a necháme volně pomalu chladnout. Zatím se přesuneme k přípravě okurek.

Připravených 10 kg okurek si důkladně omyjeme a na každé okurce odstraníme konce. Následně okurky nakrájíme na kolečka a všechny přemístíme do velké mísy. Okurky posypeme solí a všechny důkladně promícháme. Takto osolené je necháme odstát jednu hodinu.

Pokud je tekutina, kterou jsme chvíli vařili už dostatečně chladná, vlijeme ji do předem připravených sklenic. Do každé nádoby na zavařeniny vlijeme asi půl sklenice zálivky, následně přidáme nakrájené okurky, které posypeme lžící na jemno nakrájeného kopru. Zbytek zavařovací sklenice doplníme zálivkou skoro po okraj hrdla. Následně všechny sklenice pořádně uzavřeme.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Následně přejdeme ke sterilizaci, ​​aby se nám okurky nezkazily. Připravíme si co největší hrnec, jehož dno můžeme vystlat novinovým papírem nebo papírovými ubrousky. Podle domácích receptů to dělají hospodyně kvůli tomu, aby dno skleněných pohárů neprasklo. Hrnec naplníme vodou a následně do něj vložíme tolik zavařovacích sklenic, kolik se nám vejde. Voda v hrnci by měla sahat asi do třičtvrtě sklenic.

Potom přivedeme vodu k varu. Když začne voda vřít, necháme v ní sklenice ještě asi 5 minut a potom hrnec odstavíme ze sporáku. Takové „vaření sklenic“ by mělo zajistit dokonalé utěsnění, aby se k okurkám nedostal vzduch a nezkazily se dříve, než je stihneme otevřít a zkonzumovat.

Sklenice s okurkami následně otočíme dnem vzhůru. V takové poloze je necháme až do úplného vychladnutí.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Sklenice pak můžeme označit nálepkami nebo je můžeme zkrášlit ozdobnými stuhami, či kusy textilu na víka. Skladujeme je na tmavém a chladném místě. Po otevření je skladujeme v chladničce a zkonzumovat bychom je měli co nejdříve.

Dobrou chuť!