Tuto léčivou rostlinu denně obcházíme a nemáme tušení o jejích léčivých účincích. Příště si jí však už všimnete a nenecháte ji jen zdobit trávníky!

Pampelišku mnoho lidí vnímá jako obyčejný plevel. Nejčastěji z jejích krásných žlutých květů pleteme dívkám věnce na hlavu, nebo ji sbíráme pro králíky. Možná Vás tedy překvapí, že v mnoha zemích je pampeliška vnímána jako kořen života a lidé jimi doslova vysazují celé pampeliškové plantáže. Ptáte se proč?

Nejen léčivé ale i kosmetické, zkrášlovací, či potravinové využití má běžně dostupná pampeliška. Dají se z ní připravovat vynikající saláty, džemy, či léčivé odvary a to není zdaleka celý seznam toho, k čemu všemu dokáže být pampeliška užitečná.

Výhody pampelišky

Pokud jste nevěděli, co všechno pampeliška dokáže, budete mile překvapeni. Máte v zahrádce nějaké žluté květy? Utíkejte je honem natrhat. A pak nedočkavě čekejte, kdy vyrostou další. Protože pampeliška:

Čtěte také: Každý z nás má svého anděla strážného. Ten nás hlídá a ochraňuje. Jsou ale situace, kdy neumí a nesní zasáhnout. Podívejte se, kdy k tomu dochází

Léčí klouby a hojí rány.

  • Je vynikající na trávení – normalizuje chuť k jídlu, zlepšuje metabolismus a spalování.
  • Pomáhá stimulovat nervový systém, při nedostatku energie, chronické únavě a napětí.
  • Odstraňuje jedy a toxiny z organismu, odstraňuje následky užívání drog.
  • Pomáhá při problémech se zácpou – obsahuje složky, které mohou pomoci jako mírné projímadlo.
  • Dodává tělu přírodní vitamíny a minerály – měď, železo, draslík, hořčík, sodík, vitaminy A, C, B.
  • Vyhlazuje pokožku a vrásky, zlepšuje znečištěnou pleť a odstraňuje pihy.

Nejlepší čas začít sbírat pampelišku

Nejlepší čas na sbírání pampelišky je na jaře a počátkem léta. Kořeny by se měly naopak sbírat v srpnu a září, případně brzy na jaře – v dubnu, na začátku května. Nenechte si ujít tento čas a běžte sbírat pampelišky.

Léčení znamená pampeliška

Léčba anémie: smíchejte 3 PL pampeliškových květů a 3 PL plicníku. Přidejte 2 pl kopřivových listů a 1 PL pelyňku. Vše zalijte litrem vroucí vody a 50ml čistého alkoholu. Pijte denně před spaním.

Léčba zácpy a nadýmání: 1 šálek pampeliškových květů zalijte sklenicí vody a vařte při nízké teplotě přibližně 15 minut. Poté nechte odvar louhovat půl hodiny a 3-4x za den si dejte polévkovou lžičku.

Léčba hormonální nerovnováhy: naplňte třílitrovou zavařovací sklenici teplou vodou a přibližně do poloviny pampeliškovými květy, přidejte 1 kg cukru a dobře promíchejte. Nechte na parapetu 3 týdny a výsledný elixír si pak přidávejte namísto sladidla do čaje nebo do kávy.

Léčba kožních onemocnění: 1 PL drcených pampeliškových kořenů zalijte šálkem horké vody a vařte při mírném ohni asi 15 minut. Odvar ochlaďte a přeceďte přes sítko. Pijte denně přibližně 15 minut před jídlem.

Maska na vlasy: 1 PL nasekaných, čerstvých, pampeliškových listů zalijte 200 ml vroucí vody a když odvar mírně vychladne, ještě teplý ho vtírejte ke kořínkům vlasů a do pokožky. Potom aplikujte po celé délce vlasů. Vlasy neoplachujte, jen si je zabalte do ručníku a nechte pampelišku působit asi 30 minut. Pak si vlasy umyjte. Tato maska ​​je posílí, zregeneruje a přestanou se Vám mastit.

Džem z pampelišky: Shromážděte si přibližně ½ kg pampeliškových květů. Důkladně je opláchněte a namočte do studené vody na jeden den. Ideální je, pokud během tohoto dne vodu pampelišce 2-3 krát vyměníte za čerstvou, odstraníte tím možnou hořkost. Po jednom dni slijte všechnu vodu a pampelišku zalijte v hrnci litrem studené vody. Přiveďte k varu a vařte asi 10 minut. Nyní slijte vývar do jiného hrnce a nezapomeňte do něj vyždímat i květy. Přidejte k vývaru 1 kg cukru a šťávu ze 2 citronů. Vařte na mírném ohni asi hodinu a pak nechte ochladit. Přelejte do zavařovacích sklenic a utěsněte. Pampeliška působí jako antipyretikum, proto pokud máte slabou imunitu, používejte pampeliškový džem do koláčů, nebo jako dezert na palačinky. Chutná to podobně jako med.

Ani Vám se nechce věřit, že každý den chodíte kolem této léčivé rostliny bez povšimnutí? My ji jdeme vyzkoušet. Nejvíc ze všeho se však těšíme na pampeliškový džem. Vyzkoušíte některý z receptů i vy?