David Hampl
28 ledna, 2019

Staré palety se dříve buď vyhazovaly, nebo se z nich daly utržit peníze, pokud se odvezly na výkup. Potom se objevil velký boom a došlo k tomu, že se palety začaly používat k výrobě nábytku. Vyráběly se z nich křesla, gauče, ale třeba také postele. Nejde ale o to jediné, k čemu se dá tento na první pohled zbytečný kus dřeva využít. Když budeme konkrétní, tak je možné využít ho i na vaší zahradě. Tato žena přišla se zajímavou vychytávkou, kterou jistě inspiruje i vás.

Stačí ji rozdělit na 3 kusy

Zatímco když se z palet vyráběl nábytek, tak se paleta obvykle nechávala vcelku, tak v případě tohoto nápadu je nutné ji nejprve rozdělit. A to na 3 kusy, ze kterých následně vznikne něco, co rozhodně má ambice zaujmout. Už proto, že to vypadá originálně, ale i proto, že to stojí jenom pár korun. Když byste podobnou věc kupovali v obchodě, budou třeba stovky nebo i tisíce korun. Paleta však stojí pád desítek Kč. A co se z ní dá vytvořit? Budete překvapeni, jakou vychytávku na vaší zahradě můžete mít.

Vytvoříte zajímavý květináč

Co má být výsledkem, který vás má tolik ohromit a který má přinést inovaci na vaší zahradu? Budete se divit, ale je to květináč. Tedy ne úplně klasický, jelikož můžeme mluvit spíše o větším truhlíku, kde budete moci jednotlivé rostliny pěstovat. Výhodou použití palet není jenom to, že vás výroba nestojí skoro nic. Kladem je také to, že samotná paleta je ze dřeva a to je jak známo přírodním materiálem. A co více by se na vaši zahradu hodilo, než právě materiál, který lze označit jako přírodní? To jsou jasné důvody, proč se nechat inspirovat.

Výroba je snadná

Nebojte se toho, že by byla výroba tohoto unikátního květináče, nebo chcete-li truhlíku, byla jakkoliv složitá. Nejprve si musíte opatřit paletu větších rozměrů. Tu následně rozdělíte na tři díly. Díky tomu budete moci vytvořit jednotlivé části, tedy jak část spodní, tak to jsou samozřejmě i bočnice. Paletu upravte do požadované podoby. Díky tomu jednotlivé díly následně složíte jako skládačku.

Jakmile máte přípravní práce za sebou, již můžete jednotlivé díky postupně spojovat. Výsledkem by mělo být to, že do sebe dobře zapadnou. Vezměte si dostatečně dlouhé hřebíky a již můžete dřevěné části spojovat. Alternativou může být také použití vrutů do dřeva, které jednoduše umístíte pomocí aku vrtačky.

Předposledním krokem už je jenom montáž samotných nožiček. Ani tady se nemusíte bát jakýchkoliv složitostí, jelikož když paletu připravíte přesně podle návodu, máte je k dispozici. Jedná se totiž o dané překlady, které jsou mezi spodní a horní částí paletových prken. Nyní už je konstrukce hotová a tak se můžete pustit do fáze poslední.

Když máte hotovo, už stačí jenom krok poslední. A tím je samozřejmě samotná náplň. Nejprve je třeba eliminovat to, aby vám hlína propadávala jednotlivými otvory. To vyřešíte snadno pomocí slámy, která bude také dobře izolovat. Potom už stačí použít jenom klasickou zeminu a je hotovo.

Co zasadit?

V původním návodu se samozřejmě mluví o tom, že se jedná o květináč určený na pěstování jahod. Můžete tedy zasadit právě je. U daného tipu však zůstávat nemusíte, jelikož je na vás, co zkusíte vy. Mohou to být třeba různé bylinky, stejně jako se může jednat i o okrasné rostliny. Nebo máte možnost si daných jednotlivých květináčů vytvořit hned několik a následně do každého z nich zasadit to, co uznáte za vhodné. Zde se již fantazii meze nekladou. Pravdou navíc je, že je to lepší volba, než květináče klasické kupované. Jak kvůli ceně, tak i pro výsledný vzhled.

Sdílejte článek