David Hampl
14 února, 2019

Mnohým lidem kazí úsměv skvrny na zubech. Jedná se o lehčí formu zubního kamene usazenou na sklovině, což způsobuje změnu jejího odstínu. Velice špatně se dá skvrn zbavit a ani speciální přípravky mnohdy nefungují tak, jak by měly. Naštěstí existují i jednoduché metody, které vám pomohou snadno obnovit váš zářivý úsměv.

Soda a sůl

Nejjednodušším a přesto účinným způsobem, jak vybělit zuby, je soda v kombinaci se solí. Jedlá soda, kterou běžně používáme při pečení, je výborný čisticí prostředek, jež má antibakteriální a bělící vlastnosti a sůl zase značně pomáhá k narušení odolné vrstvy usazenin na zubech – proto můžeme její chuť zaznamenat i v nejkvalitnějších pastách proti paradentóze a zubnímu kameni. Smíchejte jednu polévkovou lžíci sody se špetkou soli a směs použijte místo zubní pasty. Tímto způsobem si čistěte zuby maximálně jednou týdně, protože se jedná o velice silnou kombinaci účinných látek.

Pomerančová a citronová kůra

Šťávy, které obsahuje kůra citrusů, pomáhají rozpouštět kámen na zubech a mají také mírně bělící účinky. Můžete pravidelně o zuby drhnout vnitřní bílou částí kůry po dobu 2 – 3 minuty nebo si z ní pro občasné použití vytvořit pastu. Zužitkujete tak kůru, která je zdravá a prospěšná namísto toho, abyste ji vyhodili a jako bonus získáte krásný úsměv. Pokud máte citlivé zuby a citrus vám škodí, zkuste je nahradit jahodami či rajčaty, které mají díky vitamínu C obdobné účinky, jen značně slabší.

Sezamová semínka

Málo známým a přesto velmi účinným zlepšovákem na bělení zubů jsou sezamové semínka, která se hodí nejen do salátu, ale i pro profesionální dentální péči. Působí jako přirozené abrazivum - tedy prostředek pro obroušení zubního kamene. Vezměte si do úst plnou lžíci těchto semínek a dobře žvýkejte; cílem je vytvořit pastovitou hmotu, kterou nebudete polykat, ale následně ji rozetřete kartáčkem po plochách zubů. Ideální frekvence opakování je dvakrát do týdne.

Kokosový olej

Další velice účinnou přírodní alternativou pasty proti skvrnám na zubech je kokosový olej, který si získává stále větší oblibu nejen jako potravinový doplněk. Kokosový olej skvěle odstraňuje nečistoty a má antibakteriální vlastnosti. Díky jeho výborné chuti a absenci negativních účinků jej můžete k čištění používat pravidelně a proplachovat jím zuby při volné chvíli až 15 minut.

Zázračný hřebíček

Nejúčinnějším a právem také nejznámějším prostředkem pro bělení zubů je koření, které používáte do perníků – hřebíček. Ten je skvělý nejen pro mechanické odstranění plaku, ale také má silné antibakteriální účinky, které zamezí šíření škodlivých mikrobů v ústech a tak výrazně pomáhá předcházet všem komplikacím a problémům se zuby. Díky svému složení působí proti bolesti a posiluje dásně. Rozdrťte jej a používejte jako zubní pasu, ideálně ještě v kombinaci s olejem (nejlépe kokosovým), v němž se dobře jeho účinné látky vylouhují. Také můžete hřebíček žvýkat místo klasické žvýkačky – je chutný, pro zuby prospěšný a osvěží vám dech.

Sdílejte článek