Rychlá a účinná past na slimáky, která vás jich zbaví nadobro

Slimáci se objevují nejčastěji po dešti a velmi rychle se rozmnožují. I když se vám na zahradu dostane jenom pár, velmi rychle se množí a parazitují především na zelených částech rostlin, což může být likvidační prakticky pro všechny pěstované plodiny. Zbavit se slimáků není úplně snadné, existuje však několik účinných metod, které nevyžadují aplikaci drahé chemie, jež může být nepříjemná, ale také nebezpečná pro lidské zdraví.

Recepty, díky kterým se budou slimáci vaší zahradě vyhýbat

Klasickou metodou pro vyhubení slimáků, je jejich otrávení. K tomuto účelu se využívají běžné chemické prostředky či postřiky, které jsou k dostání ve většině zahradnických potřeb. Chcete-li se však těmto prostředkům, které mohou mít velmi negativní vliv na lidský organismus, pokud jimi ošetřená zelenina nebo ovoce nejsou dostatečně očištěny, můžete vyzkoušet některý z následujících receptů, jejichž účinnost je léty prověřena.

Šneci

Šnek je přirozeným nepřítelem slimáka – živí se jejich vajíčky, a tím účinně reguluje slimáčí populaci na zahradě. Pokud se tedy na vaší zahradě nacházejí šneci, mohou se sice také pustit do vaší úrody, obvykle však nenapáchají stejné škody jako slimáci, a navíc budou efektivně redukovat jejich přítomnost.

Čtěte také: Vnuk promění 200 let sterý dům svého dědečka k nepoznání

Pravidelné zalévání ráno

Slimákům nesvědčí sucho, proto je dobré udržovat půdu na zahradě pokud možno suchou a zalévat obezřetně rostlinky převážně ke kořenům a ideálně ráno. Pokud se voda nebude nacházet na listech rostlin, bude slimáky lákat méně.

Pasti na slimáky

Pasti na slimáky je možné vytvářet z různých surovin. Obvykle se jedná o látky, které je nějakým způsobem lákají a následně pomohou vysušit jejich tělo, nebo naopak odpuzují. Mezi nejčastěji užívané patří:

  • popel – pokud topíte dřevem, nevyhazujte zůstatkový popel, raději jej aplikujte na půdu kolem záhonů – slimáky odpudí a zároveň vyživí půdu
  • pivo – pivní kvasinky jsou pro slimáky velmi přitažlivé, je ovšem potřeba pivo ponechat v nádobě, v níž se slimáci utopí
  • česnek – připravte si česnekový postřik (utřete česnek a nechte jej louhovat ve vodě, nebo vyvařte česnek ve vodě) – pach česneku slimáky odpuzuje, takže postřikem stačí záhony pokropit
  • mletá zrnková káva – pach kávy slimáky rovněž odpuzuje, pokud ji rozsypete kolem záhonů, k rostlinám se nepřiblíží, pro větší účinnost je dobré ji smíchat s drcenými skořápkami z vajec
  • ovesné vločky – slimákům sice chutnají, v jejich těle však nabobtnají a vysuší je – posypte jimi zem kolem záhonů
  • kukuřičná mouka se sodou – soda šneka zevnitř vysuší, kukuřičná mouka jej přiláká

Jak je vidět, slimáků se lze zbavit mnoha způsoby i bez použití jedů. Pokud vám jeden nezabere, vyzkoušejte jiný, většina lidí má ovšem velmi dobré zkušenosti se zmíněnou kávou (také v tekuté podobě) nebo s pivem.