David Hampl
15 února, 2020

Med. Kdo by po něm netoužil, že ano? Med je už od pradávna symbolem bohatství, hojnosti a sladké chuti. Téměř každý chuť medu zná a snad všichni ho doma i mají. Je nedílnou součástí výbavy každé kuchyně a pořádná hospodyně se bez něj neobejde. Někdo med získal tvrdou prací, někdo si ho koupil, někdo ho dostal. V takových případech se zřejmě bude jednat o zlato pravé. Nicméně ale kupovaný med umí být mnohdy ošemetný, protože obchodníci s ním rádi zkouší všelijaké triky. My vám dnes prozradíme způsoby, podle kterých poznáte, že se skutečně jedná o pravý med, abyste podvodníkům nenaletěli.

Krystalizace medu

Prvním ze způsobů, podle kterého poznáte, zda se jedná o skutečné zlato je ten, že pravý med by měl krystalizovat. Pokud jste si koupili med a nekrystalizuje ani po nějaké době, to znamená, že není čistý a zřejmě jste dostali med falešný. Falešný úplně ne, ale rozhodně ne úplně čistý. Proto si nezapomeňte příště přečíst etiketu při nákupu medu. Pokud je na ní napsáno, že med obsahuje kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy nebo glukózu komerční, nekupujte to, jde o falešný med.

Změna barvy

Dalším způsobem je změna barvy. Pravý med by neměl být schopen změnit barvu, když ho vystavíte určitým podmínkám. Jednou takovou podmínkou je směs, která se skládá z několika kapek jódu, čisté vody a samozřejmě medu. Pokud barva zmodrá, byl do něj přidán kukuřičný škrob, a tudíž ho nekupujte, protože bude falešný.

Pravý med hoří

Jedním ze způsobů je také ten, že pravý med by měl být schopen hořet. Vyzkoušejte to a uvidíte, zda jste si koupili pravý med. Stačí když ho zkusíte zapálit. Pokud proběhne jiskra nebo dokonce začne hořet, je pravý. Falešný hořet nebude kvůli nečistotám a vlhkosti, které v sobě obsahuje.

Med můžete také dát do sklenice s vodou a nechat ho rozpustit. Rozpustí-li se rychle, půjde o med falešný. Říká se tomu test vody. Buďte tedy příště při nákupu medu pozornější.

Sdílejte článek