David Hampl
11 ledna, 2019

Když doma potřebujete uklidit, nemusí to znamenat, že je nutné jít do drogerie, kde následně nakoupíte několik různých prostředků na různá místa a také na různé povrchy. Sice mohou být účinné, ale ne vždy tak, jak člověk očekává. Dalším negativem může být také to, že dané produkty nejsou nijak levné a tak se vše může prodražit. Naštěstí existuje i jiné, ještě lepší řešení. To dnes používají hospodyňky po celém světě. A vědí proč.

Použijte to, co máte doma

Společně se podíváme na několik tipů, kdy si představíme suroviny, které má doma v podstatě běžná domácnost. Jedná se o suroviny, které sice mají svůj primární účel a tak málokdo tuší, že se dají využít i jinak. Že se  dají vyžít i na úklid i té nejhorší špíny. Až budete chtít mít svůj dům a byt opět čistý, nemusíte kvůli tomu navštěvovat drogerii, jelikož stačí použít to, co máte doma. Tyt věci zaujmou nejenom tím, že je nemusíte nikde složitě shánět. Zaujmou vás také tím, že jsou velmi levné. Stejně tak je kladem samotná efektivita výsledku. Co budete potřebovat?

Citron

Úklid domova nemusí být spojený jenom s tím, že otřete a vyčistíte všechny plochy. Velmi často se v domovech zabydlí různí škůdci, které je na místě také zahubit. Jak na to? Zde pomůže klasický citron, který se hodí ve chvíli, kdy se vám na různých potravinách přemnožily drobné mušky. Takzvané octomilky. Bez citronu boj proti nim nevyhrajete. Když ale citron máte, je to jednoduché. otevřete troubu, dejte d ní rozpůlený citron a takto nechte vše celou noc. Ráno opatrně přijďte k troubě a zavřete ji. Bude plná daných mušek, které zahubíte snadno. Stačí troubu zapnout na vyšší teplotu.

Existuje ještě postup alternativní. Ten spočívá v položení rozpůleného citronu na stůl. Ten nechte několik desítek minut ležet, až k němu nalétá větší počet mušek. Potom si stačí vzít jenom vysavač a všechny je vysát. Opakujte několikrát denně a nebude po nich ani stopy.

Ocet

Je nezbytností do různých jídel, jelikož jim dokáže přidat specifickou nakyslou chuť. I proto je nezbytnou součástí každé spíše. Kromě vaření můžete ocet využít i jinak. Je totiž skvělým bojovníkem proti vodnímu kameni. Nezapomínejte na to, že s octem můžete odstranit vodní kámen z vodovodních baterií, ze dřezu, z toalety, stejně jako třeba také z obkladů a dlažby v koupelně, nebo z vany i sprchového koutu. Pamatujte na to, že čím vyšší teplotu ocet má, tím lépe dokáže kámen odstranit.

Dalším populárním použitím octa na odstranění vodního kamene je situace, kdy budete chtít vyčistit rychlovarnou konvici. Nalijte do ní několik decilitrů octa, nechte ho projít varem a vše je hotovo. Konvice bude rázem jako nová. Jenom ji potom nezapomeňte vypláchnout a vyvařit čistou vodou, aby se odstranil nepříjemný zápach, který je pro ocet tolik typický.

Jedlá soda

U většiny lidí se jedná o prášek, který je využíván na změkčování vody, stejně jako je využíván také na pečení, nebo je pomocníkem při pálení žáhy. Jedlá soda ale najde uplatnění také ve chvíli, kdy potřebujete svůj domov uklidit. Hodí se nejvíce na hůře dostupná místa, jako jsou primárně různé spáry. Zde dokonale odvede svou práci za vás. Stačí jenom připravit tu pravou kašovitou hmotu, kterou získáte tak, že vezmete jednou sodu a trochu octa. Vzniklou kaši jenom nanesete na daná místa a již necháte působit. Výsledek? Dokonalost.

Využít však můžete i alternativu založenou na vytvoření pasty z jedné sody a běžné vody. Díky této směsi dokážete snadno odstranit z různých povrchů jak nečistoty, tak i drobné škrábance. Ideální volba třeba na vaše šperky, stejně jako na sklenice, nebo dokonce i brýle.

Sdílejte článek