S věkovým rozdílem 43 let by mohla být jeho vnučkou, namísto toho si ho vzala za manžela. Tento pár budí pozornost všude, kam jenom vejde!

Někteří lidé tvrdí, že věk je jen čísl o a že lásce na věku nezáleží. Jiní zase, že vztah, ve kterém je mezi partnery propastný věkový rozdíl, nemůže nikdy dobře fungovat. Ať jste už zastánci jakékoliv z těch teorií, pojďme se na problematiku podívat blíže a také si představit dvojici, která se svým šťastným manželstvím trhá doslova rekordy – mezi mužem a jeho mladší partnerkou je dokonce 43 letý věkový rozdíl.

Partnerství s velkým věkovým rozdílem

V dřívějších dobách císařství a království nebyl velký věkový rozdíl nebo brzké svatby ničím neobvyklým – hlavní byla politika a pohodový život muže a jeho ženy zůstával na druhé koleji. S příchodem současné doby se odchylka data narození ustálil s dogmatem, že muž by měl být stejně starý nebo jen o pár let starší než jeho žena. Nyní se však konvence začínají opět bourat. V manželství i volném soužití se tam můžeme setkat se dvěma případy věkových rozdílů:

  • Starší muž a mladší žena
  • Mladší muž a starší žena

Zatímco starší muž s mladší ženou obvykle nebudí takové pozdvižení, protože tento model se v průběhu historie lidstva běžně vyskytoval, na starší ženu, která si „najde zajíčka“, mnohdy hledí společnost skrz prsty. Starší ženy jsou v nevýhodě, že mnohdy není možné uskutečnit sen o založení rodiny s dětmi, ale jinak se jedná o stejnou lásku – s generačním rozdílem, který přináší určité výhody i nevýhody.

Výhody manželství se starším partnerem / partnerkou

Hlavním důvodem, proč spolu dva mají vztah, je jejich láska bez ohledu na praktickou stránku, byť samozřejmě existují výjimky, jako jsou zlatokopky nebo pánové, kteří chtějí jen „hezkou slečnu do společnosti“. My nyní ale mluvíme o lásce, do které když spadnete, neuvažujete a nepřemýšlíte. Sundáme-li si však na chvíli růžové brýle, můžeme najít několik zajímavých benefitů, které život dvou lidí rozdíleného věku přináší. Jedním z důležitých faktorů je právě finanční stránka – starší partner má obvykle stabilní příjem, bydlení a tak dvojice s větší pravděpodobností nebude řešit existenční problémy. Určité jistoty přináší věk i v povaze staršího z partnerů; ten je klidnější, vyrovnanější a ví, co chce v životě i v posteli. Mladší z páru naopak přináší do vztahu novou energii a chuť k životu bez zažitých zlozvyků a jiný pohled na svět. Nemívá závazky v podobě dětí a pravděpodobně budou ke své drahé polovičce vzhlížet jako ke svému vzoru, budou spíše komunikovat v rámci kompromisu a dohody, než aby agresivně hájili jen svůj postoj.

Nevýhody manželství se starším partnerem / partnerkou

Ač lidé z okolí mohou vidět ve vztahu mnoho komplikací, tou hlavní zpočátku bývají oni. Nemístné poznámky a nepřejícnost jsou doslova zabijákem pro lásku. I v klasickém manželství nastává velký problém, pokud někdo z příbuzných (například tchýně) se svazkem nesouhlasí a může kvůli tomu dokonce dojít k rozvodu. Natož když pak proti vám stojí téměř celý svět. Na druhou stranu je třeba se logicky zamyslet nad některými jejich argumenty. Výrazně mladší partner opravdu bude mít toho staršího v pokročilém věku na starost, bude se o něj nucený starat v době, kdy sám bude ještě aktivní a při generační propasti bude chtě-nechtě konfrontován se smrtí svého blízkého dříve, než by se stalo u lásky stejného věku. Někdy může být také nepřekonatelná rozdílnost povah na základě životních zkušeností, který má každý jiné, nebo žárlivost, která se u staršího z páru často vyskytuje, když začne sám ztrácet prvotní elán.

Mezi celebritami nic výjimečného

Samantha Simpson je jednou z těch, která může o svém manželství se starším partnerem vyprávět. Ač je jejich věkový rozdíl opravdu velký, rozhodně není ničím unikátním, s čím bychom se jinde nesetkali, byť to tak může jejich okolí připadat. Když se podíváme do světa slavných celebrit, narazíme hned na několik případů:

  • Emma Heming & Bruce Willis (rozdíl 23 let)
  • Karel Gott & Ivana Gottová (rozdíl 37 let)
  • Emmanuel Macron & Brigitte Trogneuxová (rozdíl 25 let)

Rozdíl 43 let? Pro lásku žádný problém

Ideálním příkladem a jedním z rekordmanů manželství s velkým věkovým rozdílem je devatenáctiletá Samantha Simpson, která žije s mužem, který je o 43 let starší než ona. Seznámila se s ním jako velmi mladá díky jejich společnému příteli a okamžitě se do něj zamilovala. Důvodem rozhodně nebyly peníze – sama tvrdí, že ji oslovil tím, jak dobře vypadá. Také o tradičním důvodu, jakým je určitá klidnost a vyrovnanost, zde nemůže být řeč – v bláznivé zamilovanosti, které Samanthini rodiče příliš nepřáli, se oba spolu odstěhovali do svého vlastního bytu v Arkansasu. Nic naplat, že okolí s jejich láskou nesouhlasilo – srdci neporučí ani nejpřísnější zákaz.

Manželství a rodina okolí navzdory

Samantha Simpson si svého partnera vzala za muže, 8. ledna 2018. V době, kdy mu řekla své „ano“, jí bylo osmnáct let. Nyní dokonce společně plánují dítě. Samanthin manžel sice již potomky z předchozího vztahu má, ale oba touží po vlastních a společných. Lidé si jejich věkového rozdílu samozřejmě intenzivně všímají, někdy se dokonce starší z páru nevyhne od nechápavého okolí označením jako „pedofil“ nebo „únosce dětí“. Manželé si tím ale rozhodně nenechají kazit svůj vztah, užívají si své lásky a nestydí se o ní otevřeně hovořit.