Seznam potravin, kterým byste se měli vyhnout, pokud užíváte některé z těchto léků!

 

Mnoho čechl v dnešní době užívá alespoň jeden lék na předpis. Každý takový předpis vám určí jak léky brát a kdy je brát, ale vy byste se měli zaměřit na další důležité téma, a tím je nebezpečí míchání některých potravin a léků.

Potraviny, které pravidelně konzumujete a jsou zdravé, bohaté na živiny, mohou být při smíchání s některými léky potenciálně zdraví škodlivé, a to včetně některých populárních volně prodejných přípravků, jako jsou léky na bolesti.

Výzkumníci říkají, že některé potraviny a nápoje mohou zrušit efekt vašich léků. Nebo mohou způsobit vážné, dokonce život ohrožující reakce.

Zde je seznam, který by měl mít každý, když budete potřebovat nový předpis. Nebojte se, jestli zde vidíte oblíbené jídlo nebo pití. Pravděpodobně se nebudeme muset vzdát těchto pochutin, stačí omezit nebo počkat několik dní / alespoň 2 /, abyste  je mohli opět normálně konzumovat.[hana-code-insert name=’google‘ /]

Grapefruit

Toto citrusové plody obsahují sloučeninu, která může zablokovat rozklad částic řady léků včetně některých léků snižujících hladinu cholesterolu (statiny), antidepresiv, léků na migrénu, ředidel krve, léků na krevní tlak a léků na diabetes. To vede ke zvýšené orální biologické dostupnosti těchto léků a může zvýšit jejich koncentraci nad toxické hladiny.

Banány

Vysoké množství draslíku v banánech může způsobit nepravidelný srdeční tep a palpitace srdce při užívání ACE inhibitorů, jako je captopril (Capoten), enalapril (Vasotec) a lisinopril (Prinivil, Zestril), které se užívají ke snížení krevního tlaku nebo k léčbě srdečního selhání. Také se vyvarujte míchání s některými diuretiky, jako je triamteren (Dyrenium), které se používají ke snížení retence tekutin a k léčbě vysokého krevního tlaku. Lidé, kteří užívají tyto léky, by se proto měli vyvarovat velkého množství jídla s vysokým obsahem draslíku, včetně banánů, pomerančů, zelené listové zeleniny

Mléko

Pokud užíváte některá tetracyklinové antibiotika (chlortetracyklin, doxycyklin, minocyklin, oxytetracyklin) a fluorochinolony, jako je například cyprofloxacin, vyvarujte se mléka a mléčných výrobků. Tetracyklin by se měl užívat jednu hodinu před nebo dvě hodiny po jídle a neměl by být užíván s mlékem, protože váže vápník a železo, vytváří nerozpustné cheláty a ovlivňuje jeho biologickou dostupnost.

Alkohol

Mnoho léků přichází s pokyny, abyste nepili alkohol, když je užíváte. Je to důležité varování; dokonce i jedna malá sklenice vína by mohla být příliš velká. Alkohol může způsobit, že lék bude méně účinný, dokonce i zbytečný, nebo může způsobit, že léčivo je toxické. Například jen několik nápojů smíchaných s acetaminofenem (Tylenol), aspirinem nebo ibuprofenem může poškodit vaše játra. Navíc při užívání antihistaminika může alkohol způsobit zvýšené ospalost.