S letními měsíci přichází mnoho skvělých aktivit, ale také starostí především pokud máte doma zahrádku a bazén, v němž děti rády divočí. K napouštění bazénu se obvykle používá přírodní zdroj, tedy voda ze studny, která nemusí být vždy úplně čistá, ale pro koupání stačí, zejména proto, že se musí pravidelně čistit kvůli biotickým škůdcům. Co ale dělat, když při napouštění narazíte na zakalenou železitou vodu? Odpověď je velmi jednoduchá!

Jak na železitou vodu v bazéně

Při napouštění domácího bazénu se obvykle využívá místních zdrojů vody, které se zpravidla využívají také pro zavlažování. Jelikož obdobně jako závlaha i napouštění ze studny přes zimu není používáno, mohou se ve vodě za tu dobu vysrážet oxidy železa, které způsobují typicky nahnědlý zákal. Řada lidí se rozhodně buď vodu odpustit (což není příliš ekologické, a navíc se může minout účinkem), rozvod pročistit nebo využít chemických prostředků, které zákal účinně odstraní. Zákal navíc nemusí být způsoben pouze materiálem rozvodu, ale také složení půdy. Vedle nich však existuje také jednoduchý prostředek, který to zvládne stejně dobře – kyselina askorbová neboli vitamín C.

Aplikace vitamínu C na železitou vodu

Čištění železité vody kyselinou askorbovou je velmi jednoduché. Stačí v lékárně koupit klasický rozpustný vitamín C. Pro menší bazén postačí 200-300 g, které ihned zákal z vody odstraní. Princip tohoto fenoménu je jednoduchý – kyselina askorbová reaguje s oxidy železa za vzniku solí, které jsou čiré a nezávadné. Na rozdíl od chemických prostředků, které disponují podobným účinkem je vitamín C neškodný a jeho aplikace přináší prakticky okamžité výsledky – voda v bazénu bude ihned čirá a bez nepříjemných usazenin. Obdobného účinku můžete dosáhnout také v případě, že se v bazéně objeví podobný zákal vlivem rozpouštění železitých složek.

Sdílejte článek