David Hampl
14 října, 2019

Víte, že i vaše rty mohou hodně prozradit o vašem zdraví? Ať už jsou suché, popraskané, bolavé nebo oteklé – všechny tyto příznaky mohou značit zdravotní potíže. Naše tělo nám vysílá signály různými způsoby a my bychom jim měli věnovat velkou pozornost. Tak můžete snadno zachytit problém včas, aby se dal snadno řešit.

Popraskané koutky

Tento problém je poměrně častý. Může značit více možných potíží, ale často se jedná o nedostatek vitamínů, typicky vitamínu B. Problém může být také to, že máte rty suché a často si je olizujete. Ulpívající sliny pak vytváří prostor pro bakterie. Proto se snažte si rty častěji mazat pomádou, a to zejména v zimním období.

Suché a popraskané rty

Tento příznak indikuje nedostatek vlhkosti v celém těle. Může to být příznak počínající infekce, ale také toho, že málo pijete. Snažte se zvýšit přísun tekutin a snažit se více odpočívat. Někdy se také může jednat o to, že jste velmi ve stresu a vaše tělo se brání všemi možnými způsoby.

Hrbolky na rtech

Pokud jste měli v nedávné minulosti nějaký chirurgický zákrok jako je vpich hyaluronové infekce, může se jednat o vedlejší efekt. V jiné, případě může jít o infekci oparu.

Červený kruh okolo rtů

Může se jednat o příznak dermatitidy. Ta často vzniká tehdy, když si rty často olizujete a zbavujete je tak jejich přirozené ochrany, ale někdy se to stane i vlivem používání agresivních kosmetických přípravků.

Vrásky okolo rtů

Může se snadno jednat o příznak emocionálního vypětí, případně může mít vliv i předčasné stárnutí způsobené například přehnaným sluněním.  Tyto vrásky mají často také kuřáci. Pokud tedy kouříte, je načase se tohoto zvyku konečně zbavit.

Podivné zabarvení rtů

Mají vaše rty nádech do modra? Může se jednat o špatné prokrvení těla. Pokud vám zároveň stále je zima, je to rozhodně problém, se kterým se hodí jít k lékaři. Bílé rty pak indikují anémii, což je nedostatek železa v těle. S návštěvou lékaře rozhodně neotálejte.

Oteklé rty

Otoky mohou být příznakem alergie. Jestliže se vám také špatně dýchá, máte uslzené oči nebo zarudlý obličej, jde pravděpodobně o alergickou reakci.

Černé tečky na rtech

Tyto tmavé flíčky mohou snadno znamenat hyperpigmentaci způsobenou sluněním, ale i stárnutím. Ve výjimečných případech může jít také o nadbytek železa v krvi.

Sdílejte článek