Šlehačková vánočka vylepší nejenom svátky, ale je tak dobrá, že si ji budete dělat po celý rok k snídani

Vánočka je většinou spjata s nejznámějšími křesťanskými svátky, kterými jsou Vánoce. Většina lidí ji proto jí jenom několik dní v roce. Je to dáno také tím, že ne každému chutná. Ty kupované nejsou ideální a některé recepty na ty domácí bývají jak komplikované, tak i nepříliš povedené. Jsou však výjimky. Domácí vánočka z tohoto receptu jasně ukazuje, že je jednoduchá. A jelikož je to šlehačková vánočka, je také dokonale chutná. Kdo recept vyzkoušel, ten ji nedělá jenom na Vánoce, ale pravidelně po celý rok. Až tak je dobrá.

Co budete potřebovat?

Právě to, že je to šlehačková vánočka, z ní dělá tu nejlepší možnou volbu, která zaručeně nezklame nikoho. Je dokonale chutná, je měkká, je vláčná a má také ideální konzistenci. Proto zapomeňte na řadu alternativních receptů a vyzkoušejte ten, který je tím jediným a správným. Potřebovat na něho budete:

  • 500 gramů hladké mouky
  • 250 mililitrů smetany na šlehání
  • 50 gramů cukru
  • 150 gramů rozinek
  • 3 vejce
  • 1 balení sušeného droždí
  • 1 balení vanilkového cukru
  • 1 špetku soli

Začínáme šlehačkou

Právě to, že se jedná o šlehačkovou vánočku, je spojeno s faktem, že se nezačíná klasickou přípravou těsta, ale začíná se tím, že se vezme smetana, která se začne lehce vyšlehávat. Nejde o to vytvořit klasickou šlehačku, ale jde o to, aby smetana zhoustla na pevnější konzistenci. To je onen základ, ze kterého se bude následně připravovat těsto.

Čtěte také: „Už jsem se na to nemohl dál dívat!“ tvrdí pilot, který z vrtulníku začal rozhazovat ubohým zvířatům mrkve a sladké brambory. Nečekal však takovou reakci

Zpracujte těsto

Když je šlehačka připravena, je třeba začít s těstem. Do něho patří v podstatě všechny jednotlivé suroviny, které byly předepsány. Až na jeden vaječný žloutek, který si dejte zvlášť, jelikož bude potřeba na pomazání. Do mísy tedy vše postupně přisypávejte a začněte zpracovávat těsto. Pokud máte kuchyňského robota, zvládne tuto činnost rychle a efektivně. Pokud nemáte, je třeba začít pracovat ručně. Co je na těstě důležitým faktem, to je využití sušeného droždí. Nemusíte se zatěžovat a zdržovat klasickým kváskem.

Těsto nechte vykynout

Jakmile je těsto dokonale zpracované, je nejvyšší čas na jeho vykynutí. Přikryjte ho utěrkou a dejte ho na teplé místo. Může to být na topení, v létě to může být na balkon, stejně jako to může být trouba, kterou zapnete na teplotu do 50 stupňů Celsia. Nechte kynout zhruba 30 minut, což je doba, během které by mělo těsto nabrat zhruba dvojnásobný objem. To je ta chvíle, kdy můžete pokračovat v přípravě.

Upleťte vánočku

Nyní přichází ona pomyslná nejtěžší část, jelikož bude nutné uplést vánočku. A to nemusí každý zvládnout. Je na výběr, zda se zvolí 2 ohony, nebo se zvolí 3, kdy bude pletena jako cop. My doporučíme variantu se třemi, která není zase až tak složitá. Stačí pár pohybů a již budete mít dostatečný cvik v tom, aby byla výsledná vánočka dokonalá. Pokud se vám to na první pokus nepovede, těsto celé promačkejte, opět rozdělte na tři ohony zkuste druhý pokus.

Vložte do trouby

Jakmile je vánočka upečená, již je možní ji opatrně přendat na plech. Na něho vložte také pečicí papír, který eliminuje připékání ke dnu plochy. Nyní přichází také ona doba, kdy využijete poslední zbývající surovinu, kterou je vaječný žloutek. Ten rozšlehejte a vánočku jím potřete. Rozhodně s ním nešetřete, jelikož jí přidá jak na chuti, tak i na vzhledu.

Ideální teplota je 190 stupňů u horkovzdušné, nebo 200 stupňů u klasické trouby. Plech s vánočkou vložte do středu trouby a nemusíte se o ni starat po dobu zhruba 40 minut. To je optimální doba pečení, po které by těsto mělo být upečeno i v jejím středu a samotná plocha vánočky bude mít odpovídající barvu. Potom vánočku z trouby vyndejte a již ji můžete nechat vychladnout. Pokud na ní po vyjmutí dáte na pár desítek minut utěrku, zajistíte tak, že její plocha bude mnohem vláčnější a nebude tvrdá.