David Hampl
18 ledna, 2019

Dost lidí nemá o tomto orgánu možná ani potuchy. Ti co ano, ho zase celkem často podceňují. To je slinivka břišní, o které se sice zase až tak často nemluví, ale přitom je to orgán, který je pro lidské tělo velmi důležitý. Má totiž dvě důležité a hlavní funkce, tou první je to, že zajišťuje správné trávení potravin. Vytváří totiž enzymy, které jsou pro tento proces nezbytné.

Dále by nemělo být zapomínáno také na to, že právě slinivka břišní je tím orgánem, který zajišťuje i tvorbu mnoha hormonů, které celkově ovlivňují metabolické procesy v těle. Opět tedy platí, že když hormony nebudou správně tvořeny, tak může dojít k tomu, že nebude správně fungovat ani lidské tělo. I proto je zde seznam potravin, které slinivce břišní prospívají. Podívejte se na ně.

Brokolice

Známá a bohužel mnohými také dost nenáviděná zelenina. My ji však doporučujeme nepodceňovat a dát si vždy pár kousků. Je to proto, že dokáže velmi dobře chránit tkáně vaši slinivky. A to před působením různých patogenních vlivů. Pozor také na to, jak brokolici konzumujete. Čím šetrnější bude její příprava, tím více živin a více důležitých látek se v ní uchová.

Špenát

Ten mnoho lidí nenávidí ještě z dob školních jídelen. Dnes však není problém uvařit ho i jinak a kvalitně, díky čemuž se stane oblíbenou pochoutkou. A kromě toho, že zachutná, dokáže také napomoci lidské slinivce. Hlavně z dlouhodobého hlediska, jelikož je to právě špenát, který dokáže působit preventivně v případě rizika vzniku rakoviny slinivky břišní.

Jogurt

Na první pohled něco zcela obyčejného a běžného, ale přitom velmi prospěšného a v podstatě nezbytného. To je jogurt, která známe hlavně jako pomocníka, která zlepšuje činnost střev a posiluje imunitní systém. A právě první vlastnost se podepisuje i na stavu slinivky a na tom, že trávicí enzymy může vylučovat v běžném množství, jelikož střeva fungují správně. Díky jogurtu nebude nijak výrazně přetěžována.

Dýně

Může z ní být kompot, polévka, nebo třeba rizoto. Rozhodně ji doporučujeme jíst pravidelně, jelikož kromě chuti zaujme i tím, že dokáže neutralizovat kyselinu chlorovodíkovou. Dále obsahuje vitamíny ze skupiny B, železo, měď, draslík a hořčík, ale i karoten. Zkrátka vše, co dokáže vaši slinivku velmi dobře vyživovat a dát jí vše, co potřebuje ke správnému fungování. I proto se dýně doporučuje těm, kteří trpí onemocněním tohoto orgánu.

Batáty

Máte dost obyčejných brambor? Pokud ano, zkuste něco jiného. Zkuste novinku v podobě batátů, které mají lehce oranžovou a nasládlou chuť. Kromě ní vás zaujme i to, že dokáže napomáhat slinivce v tom, že se nemusí při snaze trávit potraviny výrazně namáhat. Batáty zajistí pomalejší uvolnění cukrů do krve, což má vliv na to, že trávení bude pozvolné. Takové, jaké by mělo v ideálních případech být.

Slunečnice topinambur

Neznáte? Tak zkuste. Jedná se o zajímavou kořenovou plodinu, která na první pohled připomíná zázvor, ale chuťově má naopak spíše k batátům. Když si budete tuto potravinu pravidelně dopřávat, docílíte toho, že prospějete metabolickým procesům ve vašem těle. To znamenám, že bude v hormonální rovnováze. Díky protizánětlivým účinkům také zajistíte to, že bude vaše slinivka chráněna před možnými nemocemi.

Borůvky

V létě velmi oblíbené ovoce, které sice můžete koupit, ale stejně tak si ho můžete nasbírat i v lese. Velkým kladem borůvek je to, že mají pro lidské tělo očistné účinky. A to platí i o vnitřních orgánech. Pokud slinivku napadají volné radikály a další nežádoucí látky, můžete si být jisti, že právě díky borůvkám je odstraníte. Ta bude fungovat lépe a tedy správně. Dále borůvkám nelze upřít ani stimulační vlastnosti související s tímto orgánem.

Pohanka

Mnoho lidí se jí vyhýbá, jelikož jim nechutná. Dost často je to proto, že ji neumí správně připravit a ochutit. Najděte si kvalitní recept a zkuste ji ještě jednou. Jelikož je doporučována i lidem, kteří mají se slinivkou problémy, je více než jasné, že jde o velmi dobrého pomocníka, jak zajistit zdraví a správné fungování tohoto orgánu. Kromě toho zaujme velkým obsahem vlákniny, což má vliv na lepší trávení a čistotu střev obecně.

Hroznové víno

Pozor na jeho barvu, jelikož ideální je to červené. Je velmi dobrým zdrojem takzvaného resveratrolu. Jedná se o silný antioxidant, který dokáže eliminovat volné radikály z těla. I proto se říká, že klasické víno jako nápoj má antioxidační vlastnosti. Vy však zůstaňte u klasických bobulí. Ty kromě zmíněného také posilují krevní oběh a snižují zánět. Obojí eliminuje problémy se zdravím i možným rizikem rakoviny slinivky.

Lékořice

Známá plodina ze segmentu přírodní medicíny dokáže pomoci při mnoha zdravotních problémech. A jednou z oblastí je také působení na slinivku. Zde přijde vhod hlavně složení spojené s protizánětlivými účinky, které se podepisují jak na možné prevenci, tak na možném urychlení léčby. Lékořici je možné konzumovat ve formě čaje a tak není problém mít ji k dispozici po celý den a každou chvíli dodávat tělu to, co aktuálně potřebuje.

Sdílejte článek