Slupky od banánů dala do sáčku a položila ho na radiátor: Měla jsem jí za blázna, pak mi prozradila proč to dělá – a já začala IHNED také

Kdo by nemiloval banány? Nejprodávanější ovoce na světě není jen skvělou svačinkou pro vás a vaše děti, ale využití najde také slupka. Ne, opravdu slupkou se nelikvidují domnělí nepřátelé a nehází se před jejich příchodem na schody, ale využití najdou při hnojení rostlin doma i na zahrádce. Stejně jako plody samy totiž obsahují množství živin a látek potřebných pro zdravý vývoj sazenic.

Slupka plná hořčíku

Hořčík má klíčovou roli v lidském těle a banán je ideálním zdrojem tohoto minerálu. Jeden střední banán totiž obsahuje 32 mg hořčíku a zajistí tak tělu dokonce 8 % denní dávky hořčíku. Hořčík je však obsažený také ve slupce, která přichází vniveč, přitom může posloužit jako dokonalé hnojivo pro vaše sazenice. Hořčík totiž rostlinám pomáhá optimalizovat fotosyntézu v případě, že jim chybí sluneční světlo. Také posiluje kořeny a pomáhá jejich větvení.

Zlepší kvalitu půdy

Při použití banánových slupek dojde hnojením ke zlepšení kvality půdy a vytvoření zdravé mikroflóry. Také se zvýší odolnost oblíbených rostlin vůči možným chorobám, protože přírodní hnojivo kompenzuje nedostatek základních živin a vitamínů, hlavně hořčíku a draslíku. Navíc výroba banánového hnojiva je naprosto snadná. Omytou slupku osušte na vzduchu na balkóně, parapetu, v domácí sušárně nebo troubě. Před sušením můžete nakrájet slupky na kousky, ale je možné je ponechat také v celku.

Čtěte také: Toto znamení zvěrokruhu je nejvíce nevěrné

K sazenicím i do květníku

Sušené banánové slupky přidejte jako hnojivo při výsadbě k sazenicím, ale neváhejte takto pohnojit i rostliny v květináčích. Slupky ponechte v blízkosti rostlin a dostatečně zalévejte. Velmi účinné jsou banánové slupky při hnojení zahradních květin, zvláště slunečnic, ze zeleniny takové domácí hnojivo ocení lilek nebo keříčková rajčata. Pro rychlejší účinek hnojiva lze také usušené slupky rozemlít a přidávat prášek k jednotlivým rostlinám.