Slupky od brambor nepatří do koše, je možné je ještě efektivně použít v domácnosti nebo na zahradě!

Co se zbylými slupkami od brambor? Většina lidí škrábe brambory nad listem novin nebo letáku, aby po očištění jednotlivých kousků slupky zabalila a odnesla v lepším případě do bio popelnice, v horším do směsného odpadu, na venkově pak končí často na kompostu. Bramborové slupky lze ale použít i jiným způsobem v domácnosti nehledě na to, zda dotyční bydlí v bytě nebo v rodinném domě, tam se budou hodit též na zahradě. Jaké jsou netradiční možnosti použití bramborových slupek?

https://unsplash.com/

Bramborová voda na plevel i na vlasy

Po vaření solených brambor je ideální použít slitou vodu na plevel, protože se jedná o přírodní herbicid. Použití je možné na chodníčky nebo do spár mezi dlaždicemi či zámkovou dlažbou. Svařit je možné též bramborové slupky a přidat sůl, naopak neosolená voda je výtečným prostředkem na vlasy, protože toto tonikum působí na posílení vlasů i zakrytí šedin.

Pro ochranu rostlin a jejich posílení

Bramborové slupky je možné použít též jako hnojivo, protože dodá významné živiny, k tomu ochrání rostliny před churavěním. Nejsnazší je rozemlít slupky pomocí mlýnku na maso a nechat je usušit v troubě při 100 °C, poté se tato drť sype do zeminy k rostlinám nebo přidává do substrátu při přesazování. Slupky se mohou též vyvařit a nechat 72 hodin louhovat, poté se nálevem zalévají interiérové hrnkové rostliny.

Čtěte také: Dentální nit nepomáhá jenom zubům. její použití prospívá srdci i pohlavním orgánům

https://unsplash.com/

Na zahradě jako past na škůdce

Věčný boj se slimáky nebo jinými škůdci? Stačí rozložit čerstvé slupky z brambor kolem stonků rostlin. Přes noc se slimáci na slupky přisají a ráno je možné je zlikvidovat. Slupky je možné též přidávat na kompost pro dodání minerálů. Kromě toho fungují bramborové slupky jako čistič komína od sazí. Stačí po rozhoření vhodit slupky do ohně, škrob, který se odpaří pomůže od sazí v komíně. Tímto způsobem se ušetří nejen za kominíka, především se však eliminuje možné riziko požáru.

Zdroj: xitrosti.com