David Hampl
14 ledna, 2020

Máte rádi rýži? Pokud si rádi dopřáváte tuto oblíbenou asijskou pochoutku, která je ovšem známá a oblíbená po celém světě, měli byste o ní něco vědět. V poslední době se objevují zprávy, že se na trh dostává i rýže plastová, která by vám při větší konzumaci mohla způsobit zdravotní problémy. Než se tedy pustíte do vaření rýže, doporučujeme se ujistit, zda se jedná o tu pravou kvalitní rýži.

Stejná jako plastový sáček

Ukazuje se, že v Číně se vyrábí rýže z plastu a potom je převážena do zahraničí ve velkém množství. Obrázek ukazuje, že tyto rýže nejsou zcela syntetické. V jeho středu je bramborový škrob, který se přidává do plastu, tak, aby rýže držela požadovaný tvar. Jíst porce této plastové rýže je ekvivalentní k tomu, jako byste snědli plastikový sáček. Proto předtím, než budete rýži jíst, je vhodné podívat se na ni a ujistit se, o jakou rýži se ve skutečnosti jedná. Připravili jsme několik testů, které vám pomohou určit kvalitu rýže.

Testy pro kontrolu kvality rýže

Vodní zkouška; přidejte velké lžíce rýže do mísy se studenou vodou a aktivně smíchejte. V případě, že se rýže po nějakém čase usadí na dně, je to v pořádku. V případě, že rýže bude plavat na povrchu, buďte opatrní! Zkouška plamenem; nepravá plastová rýže ihned shoří, zkusíte-li ji zapálit.

Test v hmoždíři; pokud budete třít několik zrnek rýže v maltě, změní se na bílou mouku. Z umělé rýže se stane mírně nažloutlá hmota. Zkouška na přítomnost plísně; chcete-li vědět, zda je vaše rýže bezpečná, dejte ji do vzduchotěsné misky a uchovejte na teplém místě. Po několika dnech se pravá rýže projeví jako pravá rýže. Falešná rýže bude plesnivá.

Pozor na plasty

Způsobů, jak poznat kvalitu rýže je celá řada. Pokud budete chtít, můžete si na internetu najít další a další. V každém případě se při konzumaci rýže mějte určitě na pozoru. Rozhodně není dobré konzumovat jakýkoliv plast, protože by to pro nás mohlo mít katastrofální následky. Zapamatujte si tuto důležitou informaci a sdílejte ji se svými přáteli.

Sdílejte článek