David Hampl
28 ledna, 2020

Když na začátku letošního roku britský princ Harry se svou manželkou Megan oznámili, že se chtějí vzdát svých rolí v královské rodině, byl to pro všechny velký šok. Jejich rozhodnutí bylo prezentováno jako vyústění dlouhodobého mediálního tlaku, který byl na dvojici vytvářen. Během několika týdnů se jejich odchod pomalu, ale jistě stal skutečností a manželé již pomalu začínají žít svůj nový život v Kanadě. Zatím nebylo oznámeno, kde přesně chtějí manželé žít, nejvíce se spekuluje o Vancouveru či Torontu. Pojďme si tedy připomenout, co vše už je ohledně jejich odchodu vyřešené a na co se teprve čeká.

Megxit začíná

Oznámení prince Harryho a jeho manželky se ihned stalo celosvětovou zprávou číslo jedna. Pro jejich rozhodnutí opustit královskou rodinu se začal rovněž používat nový výraz Megxit, který je odkazem na Brexit a který zároveň vyjadřuje názor většiny veřejnosti, že za celým rozhodnutím stojí především princova manželka Megan, která si na život v královské rodině nemohla zvyknout. Megan se ani neúčastnila vyjednávání s královnou o tom, jak si ona a Harry svůj odchod představují. Ihned po oznámení prostřednictvím internetu se vrátila do Kanady za jejich synem Archiem. Princ Harry mezitím se svou rodinou ladil detaily a také se účastnil poslední své oficiální akce, která se konala pod záštitou jeho charitativní organizace. Zde pronesl velmi emotivní proslov, ve kterém vyjádřil, jak je pro něj celá situace obtížná. Princ uvedl, že původně chtěli i nadále sloužit královně a celému britskému Společenství, ale bez financování z veřejných prostředků. To se ale ukázalo jako nemožné. Harry rovněž zdůraznil, že i když teď bude svůj čas dělit mezi Spojené království a Severní Ameriku, Spojené království navždy zůstane jeho domovem a místem, které miluje.

Jak to bude s tituly a penězi

Buckinghamský palác již oficiálně zveřejnil některé informace, které se k odchodu prince Harryho a Megan vztahují. Bylo oficiálně oznámeno, že princ Harry, který je v současnosti šestým v pořadí následnictví na britský trůn, a jeho manželka přestanou od letošního jara plnit pracovní povinnosti, které vyplývají z příslušnosti ke královské rodině a zároveň přestanou být financováni z veřejných prostředků. Budou jim rovněž odebrány tituly Jeho a Její královská Výsost, naopak tituly vévoda a vévodkyně ze Sussexu si ponechají a mohou pokračovat i ve svých soukromých charitativních aktivitách, ale již nikoli jménem královny. Manželé navíc musí do státní pokladny vrátit finanční prostředky konkrétně 2,4 milionu liber, což odpovídá více než 70 milionům korun, které použili na renovaci svého sídla Frogmore Cottage nedaleko hradu Windsor. Podrobnosti o případných bezpečnostních opatřeních týkajících se prince a jeho rodiny palác zatím nezveřejnil.

Sdílejte článek