Šokující nebezpečí plynoucí z používání osvěžovačů vzduchu a jejich domácí alternativy!

Spousta lidí zrovna dvakrát nepřemýšlí před použitím chemických osvěžovačů vzduchu. Dají je do zásuvky a užívají si „Letní vánek“, „Vůni svěžího prádla“, „Lesní potok“ a spoustu dalších, přičemž si myslí, že je to skvělý způsob, jak zajistit, aby měl vzduch příjemnou vůni, bez toho, aby si uvědomili, že by to mohlo velmi poškodit jejich zdraví, stejně tak jako zdraví jejich rodiny, domácích mazlíčků a nenarozených dětí.

Zbytkové chemické látky z běžných produktů používaných k osvěžení, jako jsou tyto osvěžovače vzduchu, obsahují toxické chemikálie, které se postupně hromadí v lidském těle po delší dobu, takže zdravotní důsledky nejsou patrné ihned, a proto jsou těmto produktům přisuzovány pouze zřídka.

Čtěte také: Meduňka lékařská jako skuteční zázrak přírodní medicíny. Seznamte se s touto bylinou i s tím, na co všechno je vhodným lékem. Budete překvapeni, s čím vším vám pomůže

Po představení osvěžovačů vzduchu do zásuvky založených na technologii tepelné indukce a speciálních vonných gelů, které se aktivují teplem a dochází tak k pozvolnému uvolňování vůně, zažilo v 90. letech odvětví osvěžovačů vzduchu svůj rozmach. Každý si o těchto osvěžovačích vzduchu myslel, jak jsou úžasné – nejnovější a nejvyspělejší způsob, jak provonět svůj domov. Navíc byly poměrně levné a neobsahovaly aerosol, který během předchozího desetiletí vyvolal velké znepokojení kvůli škodlivým účinkům na ozonovou vrstvu. Ukázalo se však, že ačkoliv byly tyto osvěžovače nejprve považovány za neškodné, není tomu tak. Když se vědci začali podrobně zabývat těmito populárními zařízeními, zjistili, že obsahují ohromující množství toxických látek.

Nebezpečí chemických osvěžovačů vzduchu

Ftaláty

Jednu z největších obav spojených s těmito osvěžovači vyvolávají ftaláty. Když Organizace pro ochranu životního prostředí (NRDC) testovala 14 různých osvěžovačů vzduchu, zjistilo se, že 86 % z nich obsahuje tyto chemikálie, které mohou způsobovat vrozené vady, hormonální abnormality a problémy s reprodukční schopností. Organizace uvedla, že o většině ftalátů je dobře známo že ovlivňují tvorbu mužského hormonu testosteronu a jsou spojeny s reprodukčními abnormalitami. Ftaláty jsou také uvedené na seznamu toxických látek ve státu Kalifornie, o nichž je známo, že způsobují vrozené vady nebo poškozují schopnost reprodukce. Organizace pro ochranu životního prostředí navíc varuje, že ftaláty ve vzduchu mohou způsobovat také alergické příznaky a astma, a to do konce pouze při výskytu stopového množství těchto látek. Organizace uvádí, že tyto nebezpečné chemické látky jsou obsaženy i v osvěžovačích vzduchu, které jsou označeny jako „zcela přírodní“.

Studie z roku 2009 zveřejněná v časopise Environmental Health Perspectives prokázala, že výskyt ftalátu v životním prostředí působí na změnu integrity DNA v lidských spermiích. Tohoto výzkumu se zúčastnilo 168 mužů, kteří poskytli vzorky moči a spermatu. Výsledky ukázali, že ti, kteří měli v moči ftalát, vykazovali poškození DNA ve spermatu.

Existují i další možná rizika ftalátů, která jsou ještě zkoumána. Ftaláty jsou rovněž spojovány s vážnými nemocemi jako je toxicita ledvin a jater a také s rakovinou. Předběžné studie na zvířatech naznačují, že tyto nežádoucí účinky jsou skutečným problémem pro člověka.

Formaldehyd

Formaldehyd je dobře známý jako lidský karcinogen. Tato bezbarvá, hořlavá chemikálie se často používá ve stavebních materiálech a vyrábí se z ní řada výrobků pro domácnost, jako jsou stěrky, překližky, lepidla, dřevotřískové desky a osvěžovače vzduchu. Formaldehyd byl definitivně spojen s rakovinou hrdla a nosu a je známo, že způsobuje chronické podráždění dýchacích cest a krku, které mohou vést k nebezpečné infekci, astmatu, častým krvácení z nosu a jiným respiračním problémům. Tato rizika jsou ještě větší u dětí, starších osob a těch, kteří mají ohrožený imunitní systém. Studie zveřejněná v časopise International Journal of Public Health v roce 2013 ukázala, že těhotné ženy, které používaly osvěžovače vzduchu, měly „podstatně větší pravděpodobnost, že budou mít děti, které trpí sípáním a plicní infekcí.“

Naftalen

Chemická látka zvaná naftalen, kterou obsahuje většina značkových osvěžovačů vzduchu do zásuvky, zvyšuje riziko, které přináší formaldehyd. Laboratorní studie prováděné na krysách zjistily, že mohou způsobit rakovinu plic a poškození tkání. Zatímco výzkum stále probíhá, experti věří, že pravděpodobně způsobí podobné účinky u lidí.

Těkavé organické sloučeniny

Těkavé organické sloučeniny (TOR) lze také najít v osvěžovačích vzduchu do zásuvky. Tyto sloučeniny mají nízkou teplotu varu, která vytváří páru nebo plyn při pokojové teplotě. Zatímco to má na jedné straně výhody příjemného rozptýlení vůní, na druhé straně jsou tyto látky spojeny s větším rizikem astmatu, obzvláště u dětí. Většina osvěžovačů vzduchu obsahuje TOR známý jako 1,4, chemická látka, která se nachází v krvi 96 % Američanů. Je to známý karcinogen, který byl spojen s poškozením plic a je registrován jako pesticid Agenturou pro ochranu životního prostředí. Funguje tak, že útočí na receptory v nose, což eliminuje čichový smysl. To je důvod, proč osvěžovače vzduchu skutečně vypadají, že „osvěžují“ pokoj – výrobci těchto výrobků ničí čichové smysly jejich zákazníků. Chemická látka poškozuje sliznici, a přestože je účinek údajně jen dočasný, nebyly provedeny žádné dlouhodobé studie, které by testovaly účinky chronickému vystavování se těmto látkám.

Dichlorbenzen je také příčinou smrti mnoha ptáků jako domácích mazlíčků. Zároveň je zde spojení s bezpočetným množstvím ptáků, kteří zemřeli a domácích mazlíčků kteří zmizeli krátce poté, co byl použit osvěžovač vzduchu v jejich blízkosti.  Dává to smysl, protože dichlorbenzen je hlavní složka používaná pro výrobu známého pesticidu DDT, stejně jako jeho „bratranci“, DDD a DDE. Vystavování se těmto látkám může mít za následek některé závažné zdravotní problémy, které nikdy zcela nezmizí – a vdechnutí těchto chemikálií je ve skutečnosti považováno za mnohem nebezpečnější než požití stejného množství.

Žádné množství není opravdu bezpečné

Zatímco si možná myslíte, že příležitostné použití osvěžovačů vzduchu toho příliš nezpůsobí, jestli vůbec, studie z roku 2006 ukázala, že vystavování se látkám obsaženým v osvěžovačích vzduchu pouze jednou týdně může zvýšit pravděpodobnost vývoje astmatu u osoby až o 71 % a může také přispět k vyšší pravděpodobnosti výskytu plicních onemocnění. Vědci také zjistili, že pacienti s vysokou hladinou chemického 1,4-dichlorbenzenu v krvi mají větší pravděpodobnost zhoršující se funkce plic.

Žádné bezpečnostní regulace

Většina lidí předpokládá, že tyto produkty musí předtím, než je možné začít s jejich prodejem spotřebitelům, projít přísnými bezpečnostními zkouškami, ale to je daleko od pravdy. Průmysl je samoregulován, což jinými slovy znamená, že není regulován vůbec. Chemické společnosti nepotřebují od autoritativního orgánu žádný druh povolení, aby mohli prodávat své osvěžovače vzduchu.

Domácí alternativy osvěžovačů vzduchu

Pokud jste tak ještě neučinili, je čas, abyste se okamžitě zbavili těchto osvěžovačů vzduchu do zásuvky. Pro ty, kteří mají domácí zvířata nebo jiné zdroje domácích pachů, může používání osvěžovačů vzduchu působit jako nutnost, to však neznamená, že musíte kupovat toxické osvěžovače vzduchu prodávané v obchodě. Existuje řada vynikajících domácích alternativ.

Osvěžovač vzduchu z jedlé sody

Jedlá soda má prakticky nekonečné množství způsobu jejího využití v domácnosti, ale je pravděpodobně nejúčinnější jako absorbér pachů, což je důvod, proč je využíván jako přírodní alternativa k chemickým osvěžovačům.

Vše co potřebujete je:

  • Jedlá soda
  • Některých z vašich oblíbených esenciálních olejů
  • Malou skleněnou nádobu s odvzdušněným víčkem

Instrukce:

  1. Napněte nádobu jedlou sodou a přidejte do ní esenciální olejíček tak v poměru 6 kapek na jednu lžíci jedlé sody
  2. Umístěte nádobu do místnosti, kterou potřebujete osvěžit a provonět v ní vzduch. Můžete si vytvořit několik takovýchto domácích osvěžovačů vzduchu a strategicky je rozmístit po celém vašem domově.
  3. Když jedlá soda začne tvrdnout nebo se shlukovat, obvykle to značí to, že absorbovala vlhkost a již není účinná při neutralizaci pachu. To je znamení, že musíte jedlou sodu ve skleničce vyměnit.

Difuzér esenciálních olejů

Difuzér esenciálních olejů vám umožní přirozeně provonět váš domov pomocí jakéhokoli druhu esenciálního oleje, který se vám líbí. Je to pohodlný a navíc levný způsob. Difuzér je zařízení, které umožňuje z esenciálních olejů odpařovat jejich vůni a umožnit tak její proudění v celém prostředí tím, že distribuuje molekuly esenciálních olejů vzduchem. Tyto molekuly se pak vdechují a přicházejí do styku s nervy, a posílají je přímo do mozku, což může mimo provonění vašeho domova poskytnout také přínosy pro vaše emocionální a / nebo fyzické zdraví. Pomocí několika kapek esenciálního oleje můžete dokonale přeměnit charakter místnosti v několika minutách.

Oleje neobsahují žádné potenciálně škodlivé vedlejší účinky. Některé mohou vyčistit vzduch ve vašem domě, odpuzovat hmyz, zlepšit kvalitu vašeho spánku a mnohem více. Seznam je prakticky nekonečný. Navíc jakmile se seznámíte s jejich vůní, můžete si vytvořit vlastní osobité vůně, které namícháte z několika různých éterických olejů. Různé oleje také můžete používat v závislosti na situaci, například levandule vám pomůže cítit se klidnější nebo spát lépe v noci, když se potřebujete učit, rozmarýn vám pomůže zlepšit vaši paměti. Tea tree olej je zase skvělý pro čištění vašeho domova a potírání alergenů.

Vše, co potřebujete, je:

  • difuzér,
  • éterické oleje,
  • hrnec.


Možná si vzpomenete na svou babičku, která měla domov nádherně provoněný, a to díky vroucímu hrnci. Malý hrnec s jablky a skořicovými tyčinkami byl oblíbený způsob, jak vyjádřit vůni podzimu, předtím, než se objevily chemické osvěžovače vzduchu. Je čas vrátit se k těmto dnům – tento „vroucí hrnec“ můžete použít v každém ročním období tak, že změníte přísady. Je to neuvěřitelně jednoduchý, cenově výhodný způsob, jak provonět a osvěžit váš dům tak, jak sami chcete.

Instrukce:

  1. Shromážděte přísady – můžete použít vše, co byste chtěli, například kombinace jablek, skořice a hřebíček nebo snad sušeného eukalyptu a listů máty nebo sušeného rozmarýnu a levandule.
  2. Naplňte malý hrnec vodou, asi ze 3/4 a přiveďte ji k varu.
  3. Přidejte přísady a vařte další 2 až 3 minuty.
  4. Ztlumte teplotu tak aby voda pomalu vřela a nechte vůni proniknout vzduchem.
  5. Když začne voda ubývat, stačí přidat další.