David Hampl
15 března, 2019

Malá populace lidí je unikátní tím, že o nich lze říci, že žijí tak, že se to vymyká všem statistikám a standardům. Jsou to lidé, kteří žijí v populaci která se označuje jako Hunza. Tito lidé jsou výjimeční v tom, že nikdy nebyli nemocní. To ale není jejich jediný unikát. Další se týká jejich průměrného věku, jelikož stovka rozhodně není věk, který by byl výjimečný. Naopak. Je jasné, že lidé v běžné populaci lidem Hunza závidí a pátrá po tom, jak je něco takového možné. Nyní bylo jejich tajemství konečně odhaleno.

Podívejte se na všechny výjimečnosti tohoto kmene

Než se podíváme na ono zjištění a ony důvody, proč je tento kmen tak unikátní, je třeba se podívat na všechny anomálie, které se vymykají běžnému světu. V první řadě je to jejich zdraví. Lidí z tohoto kmene jednoduše nebývají nemocní a nemoci, které známe my, oni neznají. A je jedno, zda se jedná třeba o nachlazení, civilizační choroby, nebo rakovinu či cukrovku. Toto všechno se jim vyhýbá.

Unikátem je také jejich dlouhověkost. V civilizovaných zemích sice průměrný věk postupně stoupá, ale kam se hrabeme na tento kmen. Lidé Hunza se totiž dožívají běžně i 100 let a právě tento věk je brán jako něco zcela běžného. S tím souvisí i fakt, že jsou aktivní i v pozdějším věku, kdy v civilizovaných zemích lidé odcházejí na odpočinek. Ženy bez problémů otěhotní, ale i porodí třeba i po šedesátém věku života. I to je velký unikát. A čím to?

Pouze vlastní produkce. Nic jiného nejedí

Tady platí poměrně přísná pravidla. Co o nich můžeme říci? Že v podstatě to, co si sami nevypěstují a nesklidí, tak to neznají. Jedí jenom to, co dokážou sami vypěstovat a také sami sklidit. Nejedí nic, co by se k nim dováželo. A tomu se také výrazně brání. Díky tomu pěstují jenom plodiny, které jsou pro danou lokalitu charakteristické. Také nelze zapomínat na to, že jejich hospodářství je stoprocentně ekologické. Celý život tak neměli nic, co my jíme každý den. Jídlo plné chemie, pesticidů, náhražek a dalších věcí, které nám rozhodně neprospívají.

Základem jejich stravy je ovoce a zelenina

Co jedí? Pouze to, co jejich tělo potřebuje. Zatímco v civilizovaných zemích se lidí cpou vším možným, tito lidé si vystačí s tím, co mají. A jsou to věci, které jejich tělo potřebuje. Základem jídelníčku je ovoce a zelenina v syrovém stavu. Díky tomu do těla dostanou ohromné množství vitamínů, stejně jako minerálů, nebo také antioxidantů a jiných důležitých látek. Jejich těla mají vše co potřebují a tak jsou dokonale zdravá. Kromě ovoce a zeleniny do svého jídelníčku zařazují také ořechy, mléko, obiloviny, luštěniny a vejce. To je vše. Tedy nic, co by jim škodilo.

Jsou stále v pohybu. A to ve velkém

Žádná auta, ani jiné dopravní prostředky. Když se potřebují někam dostat, tak logicky využijí své tělo. A to chůzi. Jsou tak denně v pohybu a denně nachodí jednotky, i desítky kilometrů. To je také jeden z velkých rozdílů oproti civilizované společnosti, která jenom sedí v kancelářích, nebo leží doma na gauči. A to, že si jde někdo párkrát do týdne zaběhat, to nezachrání.

Pravidelně drží půst, který jejich tělo vyčistí

Nejenom, že pravidelně jí. Tito lidé jsou také velmi často o hladu. Tedy drží takzvaný půst, díky kterému své tělo čistí od všeho nežádoucího. Daný půst může trvat i několik týdnů, stejně jako měsíců. Samozřejmě že nejsou úplně o hladu, jelikož během této doby pouze pijí. A to nikoliv jenom vodu, jelikož pijí ovocné a zeleninové šťávy, které jim pomohou v detoxikaci a také se zasycením.

Izolace od ostatních lidí

Důvodem jejich dlouhověkosti je také to, že se snaží izolovat se od ostatních lidí. Místem, kde žijí, je Pákistán, a to v oblasti místních hor. Vzhledem k této nedostupnosti není tak časté, že by se dostali s někým jiným do kontaktu. Právě ten se snaží minimalizovat, jelikož jsou si vědomi toho, že lidé z civilizovaných zemí jsou ti, kteří mohou do jejich domova zavléci nemoci, proti kterým nedokážou sami bojovat.

Nevědí, co je to stres

Velkým problémem v civilizovaných oblastech je stres. Sami si jistě vybavíte, že jím trpíte téměř každý den. A je mnoho studií, které dokazují, že stres má negativní vliv právě na zdraví našeho organismu. I proto lidé ze společenství Hunza žijí v poklidu. Nad ničím se nestresují a jsou v pohodě. I to je důvod, proč je lidé z celého světa obdivují. Jsou opravdu unikátní.

Sdílejte článek