David Hampl
28 května, 2019

Synchronizované plavání je spojené s přísnou choreografií a vážnou hudbou. Když se někdo vydá jinou cestou, může se zdát, že se nejedná o dobré rozhodnutí. Avšak těchto devět žen, které spolu pracují na synchronizovaném plavání, ohromilo nejen diváky, ale také porotu. A jejich výkon byl natolik povedený, že nakonec vyhráli. Navzdory nebo kvůli zvolené doprovodné hudbě?

Synchronizované plavání

Synchronizované plavání je umělecký sport, ve kterém se snoubí plavání, gymnastika i tanec. Jednotlivé disciplíny jsou velice náročné, ne tak když se ještě spojí! Proto je zvláštní, že synchronizované plavání vidíme v televizi prakticky jen tehdy, když se konají letní olympijské hry. Vždyť je to krásný sport, který vyžaduje velice mnoho dovedností:

  • dobrou kondici,
  • cit pro rytmus,
  • soulad s ostatními plavkyněmi,
  • dobrou techniku,
  • sebedisciplínu,
  • a v neposlední řadě také pořádně silné plíce.

Hudba dělá mnoho

A právě hudba je důležitou součástí každého takového vystoupení. Porota hodnotí jednak to, nakolik jsou sehrané jednotlivé plavkyně s ostatními, ale také to, jak ladí jejich sestava s hudbou. Proto je hudba velice důležitá a její volba může ovlivnit celkovou konečnou známku. U synchronizovaného plavání se většinou používá klasická hudba. Diváci i porota jsou na ni už zvyklí, takže zvolit něco jiného je dost velké riziko. A to i přesto, že se může jednat o známou melodii.

Led Zeppelin

To je důvod, proč by nikdo nečekal spojení synchronizovaného plavání a skupiny Led Zeppelin. Ačkoli jsou „zepelíni“ jednou z nejznámějších rockových skupin na celém světě, k synchronizovanému plavání prostě nějak nejdou. Tuto skupinu založil v roce 1968 kytarista Jimmy Page. Tehdy měla název The New Yardbirds. Jejich hudební styl je ovlivňován více hudebními žánry. Typický je však pro ně tvrdý blues rockový kytarový zvuk. To je důvodem, proč je skupina Led Zeppelin obecně považována za předchůdce heavy metalu.

Podivná kombinace

Heavy metal ve srovnání s klasickou hudbou, na kterou jsou všichni s tímto sportem zvyklí, je poněkud odvážný krok. V roce 2009 si to vyzkoušela devítice Španělek, které s písní Stairway to Heaven od kapely Led Zeppelin předvedly své vystoupení. V tomto případě bylo odvážné zvolení hudby riskem, který vyšel. Skupina žen předvedla opravdu povedené vystoupení, které bylo dokonale doplněnou rockovou hudbou. Pravda, zrovna tahle píseň je o něco něžnější, než na co jsme zvyklí od „zepelínů“.

Risk vyšel

Španělky se staly naprostou senzací. Jak diváci, tak také porota z nich byli nadšení. Jejich vystoupení bylo oceněno rovnou zlatou medailí! Takže spojení heavy metalu se synchronizovaným plaváním už nemusí být tabu!

Sdílejte článek