Šokující zpráva od doktorky. Uvedla spousta důvodů, jak podprsenka škodí. Znáte je?

Feministky zapalovaly podprsenku jako symbol útlaku žen. A možná měly tak trochu pravdu. Lékaři a chiropraktici v posledních letech přicházejí na důsledky, které má nošení podprsenky na zdraví ženy. V poslední době se na sociálních sítích množí různé výzvy žen k nenošení podprsenky a absence tohoto spodního prádla se stala módním trendem. Jaké jsou tedy důvody, proč ženská prsa osvobodit?

Podprsenka byla mnohými považována za nejlepší vynález lidstva. Ženám dodala do té doby nebývalý sex appeal a s tím související sebevědomí a muži byli nadšeni. Móda přizvedávání prsou se ale nyní, po necelém jeden a půl století, otřásá v základech. Množí se hlasy, které varují před poutání poprsí do svazujícího prádla a volají po svobodě. Dokonce se množí také zdravotní důvody, kvůli kterým je údajně nošení podprsenky téměř nebezpečnou záležitostí.

Zvyšují riziko vzniku rakoviny

Špatně zvolená a příliš těsná podprsenka přerušuje přirozené oběhové dráhy kůže v oblasti hrudníku. Zamezuje tak správnému proudění krve a hlavně lymfy, která je zodpovědná za detoxikaci organismu a její zamezování se projeví zvýšeným ukládáním nebezpečných látek v organismu. Tím se pak zvyšuje riziko vzniku zánětů či propuknutí rakovinného bujení.

Čtěte také: Rýmovník je univerzální pomocník nejen v boji s nachlazením. Jak tato rostlina zajímavého jména vypadá a proč byste ji měli mít doba i když rýmou netrpíte? Budete se divit, jaké důvody máme

Způsobuje bolesti zad a hlavy

Příliš těsně utažená ramínka podprsenky způsobují podle chiropraktiků špatné držení páteře, hrbení a kulatých ramen. Kromě toho se ramínka mohou zařezávat v oblasti trapézových svalů, což působí tuhnutí krční páteře a nepříjemné bolesti hlavy. Shrbená pozice pak má vliv nejen na kosti a svaly zad, ale může za časté pálení žáhy a dalším trávicím i dýchacím obtížím.

Zapříčiňuje zeslabení prsní tkáně vedoucí k povislým prsům

O podprsence se říkalo, že zabraňuje vzniku povislých prsou. Ukazuje se však, že situace se má přesně opačně. Lékaři se shodují na tom, že podprsenky nepřirozeně tlačí prsa vzhůru, čímž omezují zdravý vývoj pružných tkání a mají za následek pokles prsní tkáně v nepřirozeně nízkém věku. Projevuje se dokonce u dívek kolem 18 až 20 let.

Nutí ženy podřizovat se zvláštním požadavkům na vzhled

Mnoho žen, které přestaly podprsenku nosit, vnímají tento kus oděvu jako jeden ze způsobů, kterými jsou ženy nuceny se podřizovat speciálním požadavkům na svůj vzhled, a to ať v zaměstnání, ve škole či na jiných veřejných místech. Reakce okolí na ženu bez podprsenky často bývá nenávistná až sexuálně útočná. Proto se jí ženy demonstrativně zbavují, aby daly najevo svá nezadatelná práva oblékat se dle vlastního uvážení a ne na základě požadavků společnosti.