Soud uložil muži výjimečný trest 23 let vězení, oběť ubil nářadím a zapálil

Krajský soud v Brně za vraždu a další skutky dnes uložil třicetiletému Alainu Banongovi výjimečný trest 23 let vězení. Loni v Brně ubil jiného muže nářadím, poté jej zapálil v autě. Zatím není zřejmé, zda bude rozsudek pravomocný, předsedkyně senátu jej odůvodňuje. Muž se k části doznal, vypověděl ale, že byl pod vlivem drog. Část skutku si ani nepamatoval a dozvěděl se o ní ze spisu. Žalobce žádal výjimečný trest minimálně 25 let.

Podle předsedkyně senátu Dagmar Bordovské šlo o vraždu zvlášť trýznivým způsobem, kdy muž chtěl zakrýt jiný trestný čin. „Soud má za to, že je vhodné uložit trest výjimečný, soudu se to jeví zcela na místě. Bylo třeba vzít v úvahu extrémní závažnost trestného činu,“ uvedla Bordovská. Soud muži zároveň nařídil ústavní léčení. Pozůstalým má také muž zaplatit jako újmu 2,4 milionu korun.

Žalobce dopoledne označil čin muže za barbarský. „Soud provedl detailně dokazování, mohl si udělat obrázek sám. Nepochybně bylo prokázáno, že dané skutky se staly a že jejich pachatelem je obžalovaný, který se z větší části k trestné činnosti doznává, někde se ale snaží vinu bagatelizovat. To je forma jeho obhajoby, nepochybuji, že soud se s tím vypořádá,“ uvedl žalobce Petr Bejšovec.

Čtěte také: Rozlučte se s bělícími pastami na zuby. Budete překvapeni, že existuje levnější a mnohem efektivnější řešení bělení zubů

Banongo je bývalý boxer. Podle obžaloby loni v červenci ukradl auto, motorku a další vůz a v provozovně těžce zranil prodavače. Potom odjel ke garážím, kde chtěl vůz rozebrat. Tam se ale dostal do sporu s mužem, který si tam přijel vyluxovat v autě. Banongo ho podle obžaloby několikrát udeřil do hlavy nářadím, poté jej naložil do auta, které zapálil. Podle znalců muž v té době ještě žil. Banongo z místa utekl a později napadl i dalšího muže v autobazaru, odkud ukradl jeep. Policie muže dopadla po honičce, podezřelý byl v té době pod vlivem drog.

Zdroj: ČTK