David Hampl
21 října, 2019

Pokud máte zahradu, nejspíše každé léto přemýšlíte, že by se na ní mohl postavit stylový zahradní altán. Pokud máte malé děti, tak pravděpodobně součástí vaší zahrady a dvorku je i pískoviště, bazén a další věci, které vašim ratolestem umožňují vyžití, jako například trampolíny a houpačky. S velmi zajímavým nápadem, jak propojit hned několik věcí najednou, se nedávno podělil jeden muž na internetu.

Jeho děti trávily venku spoustu času, rady si venku hrály, sportovaly i opékaly buřty. Houpačky, které se ale na jejich zahradě nacházely, už byly staré, rozbité a nebezpečné. Muž se tedy rozhodl, že je odstraní a místo nich vytvoří něco lepšího. To se mu nakonec opravdu podařilo – vytvořil pro děti vlastnoručně vyrobený altán s houpačkami s ohništěm uprostřed.

Jak si vytvořit vlastní altán?

Nejprve začal tím, že zakoupil šest dřevěných latěk, které poté položil na dvorek na zem a vytvořil z nich tvar šestiúhelníku. Tento šestiúhelník ukazuje tvar a velikost budoucího altánu. Záleží tedy na vás, jak dlouhé laťky zvolíte. Dalším krokem je zaměření velikosti plánovaného altánu do země a vykopání šesti otvorů, do kterých zapustíte šest dřevěných trámů, které budou vlastně jakousi nosnou konstrukcí altánu, na kterém budou později viset houpačky.

Na vrchní část těchto šesti dřevěných trámů pak muž umístil šestiúhelník, který si předtím připravil na dvoře. To celou strukturu stabilizovalo a zároveň do díry ke každému dřevěnému trámu nalil beton, čímž samozřejmě došlo k naprosto dokonalé fixaci dřevěných sloupů, která bude velmi důležitá především, když se budou děti houpat na houpačkách.

Na vrchní část altánu poté kosoúhle namontoval ještě jeden šestiúhelník z dřevěných planěk, který jednak opět zlepšil stabilitu konstrukce a jednak měl i estetický účinek, protože celou konstrukci učinil zajímavější. Posledním krokem, který se vztahoval čistě ke konstrukci altánu, bylo natření dřeva voděodolnými barvami.

Ohniště a houpačky

Následovalo vytvoření ohniště. Uprostřed altánu muž vybetonoval část prostoru a za pomoci betonových tvárnic pak na něm vytvořil kruhové ohniště. Zajistil tak, že oheň bude vždy jen tam, kde má být a nebude po děti přestavovat žádné nebezpečí. Posledním krokem bylo namontování čtyř dřevěných houpaček do konstrukce altánu pomocí řetězů a originální prostor pro zábavu byl hotový. Ocenili ho zcela jistě nejen mužovy děti, ale také přátelé, když přišli na návštěvu.

Sdílejte článek