Špičkové uklízecí tipy a triky, díky nimž budete uklízet svou domácnost 2x méně často!

Američtí vědci vypočítali, že ženy tráví méně než 30 minut denně uklízením. Muži jsou daleko za nimi: uklízí dvakrát méně často než ženy. Internetoví uživatelé obou pohlaví tvrdí, že nutnost udržovat jejich místa neustále čistými je bláznivá a dráždí je. Bohužel není zcela možné zastavit péči o domácnost. Ale existují tipy a tajemství, které Vám umožní uklízet Vaši domácnost dvakrát méně častěji než dříve.

Dnes jsme proto pro Vás shromáždili ty nejlepší doporučení, zejména pak pro ty lidi, kteří nemají rádi uklízení, ale na druhou stranu nejsou ochotni žít v nepořádku.

1. Tekuté mýdlo pomáhá udržet umyvadlo čisté po dlouhou dobu.

Aby Vaše koupelna byla čistá, místo běžného typu mýdla používejte tekuté mýdlo. Běžné mýdlo zanechává skvrny na umyvadle, jež je těžké odstranit, zatímco tekutý druh mýdla šetří hodně času.

2. Pokud často čistíte „větší skvrny“, nebudete muset tolik drhnout podlahu.

K tomu, aby se podlaha nemusela často čistit, stačí jen dávat pozor na „větší skvrny“. Odtamtud se špína obvykle rozšiřuje po celém domě. Nejpopulárnější skvrny lze zpravidla nalézt v hale a prostoru kolem skříně. Aby bylo Vaše místo uklizené, čistěte tyto oblasti nejlépe jednou denně.

3. Vyčistěte toaletu bez každodenního čištění.

Stačí si pro koupelnu zvolit univerzální čisticí prostředek a umístit ho do stojanu na toaletě. Tímto způsobem pokaždé, když použijete toaletu, budete ji moci vydezinfikovat. Navíc tento tip prevence pomáhá snížit špatný zápach.

4. Skladovací systémy pomáhají udržovat čistotu.

Pokud máte dobrý skladovací systém a pokud jsou Vaše věci kde by měly být, budete moci uklízet méně často. Namísto použití nudných plastových kontejnerů doporučují designéři být kreativní v ukládání věcí. Například místo čelní desky můžete umístit skříň se zásuvkami, přidat do kuchyně vertikální police a uspořádat věci tak, jak chcete.

5. Pokud nepoužíváte papír, nebudete mít mnoho odpadu.

Papírové poukázky, noviny, dopisy a časopisy jsou zbytečné věci, u nichž jen potřebujete najít způsob, jak se jich zbavit. Neodkládejte to. Zbavte se častých odpadků z papíru a proces čištění Vám pak nezabere tolik času.

  • Výkresy Vašich dětí mohou být digitální, takže jejich mistrovská díla nebudou na Vašem stole.
  • Všechny účty lze uchovávat v digitálním formátu.

Bonus: Tato metoda je mimořádně dobrá pro životní prostředí!

Můžete přispět k ochraně přírody tím, že odmítnete používat papír.

6. Pokud v koupelně větráte, můžete se vyhnout plísním.

Po sprchování, nebo vaně je nutné ventilovat koupelnu. Forma plísně se vytváří velmi rychle v podmínkách s vysokou vlhkostí a teplotou. Je velmi těžké odstranit plísně a zabere to spousta času. Dobré větrání zabraňuje objevování hub a plísní, zastavuje špatné vůně a šetří Vám spoustu času při čištění.

7. Osvěžovače vzduchu snížují množství prachu.

Osvěžovač vzduchu nedovolí, aby na nábytku zůstal prach, takže si je to něco, co absolutně potřebujete, pokud jsou děti nebo lidé trpící alergiemi ve Vašem domě. Měli byste však být opatrní při jeho používání, protože pokud je vlhkost 40-50 %, výsledek bude opačný.

8. Kousky citrónu Vám pomohou zbavit se nepříjemného zápachu odpadkového koše.

Kousky citrónu umístěné na dně koše mohou zabránit vzniku špatných zápachů. Nicméně, toto je extrémní opatření, které je však vhodné, pokud očekáváte, že hosté dorazí každou minutu a Vy nemáte dostatek času na úklid. Nezapomeňte, že používání kousků citrónu nebrání reprodukci bakterií a nevyřeší skutečný problém.

9. Odkládací krabička na věci v hale zabrání tomu, aby Vaše věci byly rozházené po celém bytě.

Po procházce, nebo při návratu z práce je v našich kapsách spousta neužitečných věcí – drobných, brožur, obalů od cukrovinek a tak dále. Vytvořte prostor pro příchozí věci ve své hale a odložte vše, u čeho si nejste jisti, že budete někdy potřebovat. Kam? Např. do malého kontejneru, nebo košíčku, který byste měli čas od času roztřídit, zkontrolovat a probrat. Tímto způsobem již nebudou mít neužitečné věci prostor ve Vašem domě.

10. Skříně se skleněnými dveřmi chrání suvenýry a knihy před prachem.

Knihy, suvenýry a podobně – čím více malých věcí je ve Vašem domě, tím častěji je musíte oprašovat. Odborníci doporučují, aby byly tyto věci uloženy ve skleněné skříňce – vypadá to lépe a nebudete je muset často oprašovat. Všechno, co by mohlo být zaprášené, by mělo zůstat v takové vitríně.

Minimalismus se stává oblíbeným trendem, takže možná byste měli znovu posoudit svůj postoj k věcem, „které byste někdy mohli potřebovat“ a přestat věci hromadit. V tomto případě bude čistění pro Vás výjimečným a rychlým procesem.

11. Krém na holení zabrání zamlžování zrcadel v koupelně.

Aby se zabránilo zamlžení zrcadel, aplikujte na ně trochu krému na holení a otřete jej. Přísady v holicím krému nebudou pouze zabraňovat zamlžení, ale také zabraňují vzniku skvrn. Tímto způsobem se vyvarujete častému čištění zrcadla.

12. Podnos pro květináče udrží parapety čisté.

To je skvělé doporučení pro ty, kteří milují mít doma květiny: použijte jeden podnos pro všechny květiny na parapetu. Pomůže Vám to zabránit skvrnám pod květináči a pokud se z nádoby vylévá voda, zůstane na podnosu.

13. Vodu odpuzující čistič oken udrží okna čistá po delší dobu.

Déšť, sníh a vítr mohou při čištění oken snadno odstranit veškeré úsilí. Aby bylo možné okna co nejdéle udržet v čistotě, měli byste je po vyčištění zakrýt prostředkem odpuzujícím vodu. Tento saponát můžete koupit v obchodě, nebo si ho doma sami vyrobit. Nejdůležitější je počkat na úplné vyschnutí oken. Tímto způsobem po nanesení prostředku nevzniknou žádné skvrny.

14. Voskový papír zabraňuje vzniku vodních skvrn

Voskový papír (papír na pečení) může zabránit vzniku skvrn od vodního kamene na kohoutku. Stačí vyčistit kohoutek pomocí voskového papíru. Vosk bude působit jako bariéra pro vodu, takže budete mít možnost si po dlouhou dobu užít čisté kohoutky.

15. Papírové utěrky chrání mikrovlnnou troubu před mastnými místy.

Čištění mikrovlnné trouby je nudná práce a udržení čistoty není tak snadné. Namísto čištění trouby vždy po vaření položte papírové ručníky na dno. Aby nedošlo k výbuchu potravin, zakryjte desku papírovou utěrkou, nebo speciálním víkem.

16. Je lepší umývat okna v deštivém počasí, jsou pak čistší.

Ženy v domácnosti se obvykle snaží vyčistit okna v horkých slunečních dnech, aby mohly vidět každou malou skvrnu. Jedná se o chybu, protože mycí prostředek, který používáte, v horkém počasí okamžitě vysychá, což zanechává nové skvrny, které se těžko odstraňují. Odložte čištění oken raději na zamračený den, a budete jim tak muset věnovat mnohem méně energie.

17. Mikrovlnná trouba pomáhá odstranit mastnotu z nábytku.

Chcete-li rychle odstranit mastnotu z kuchyňského nábytku, stačí ho očistit houbou, která byla zahřáta v mikrovlnné troubě. Jen 30 sekund a houba bude dostatečně horká, abyste odstranili vrstvu maziva. A pokud namočíte houbu do citrónové šťávy, v kuchyni zůstane velmi pěkná vůně.

Jak zvládáte nepořádek doma Vy? Možná máte vlastní tajemství, která Vám pomáhají snížit čas strávený uklízením? Sdílejte své zkušenosti v komentářích níže!