David Hampl
19 dubna, 2019

Pečení s mákem je populární v mnoha zemích světa, ale především ho mají rádi v Polsku. Nicméně i u nás v Čechách pečeme záviny, proto se teď podívejte na netradiční závin z pita chleba, který jistě neznáte. Zkusit také můžete netradiční bábovku se švestkami a mákem nebo koláč s mákem pro netradiční příležitosti.

Co je pita chléb?

Pita chléb je tradiční arabský pokrm. Je to v podstatě placka z mouky a droždí, pečená v peci. Používá se zejména k namáčení do nejrůznějších omáček, případně se z něj připravují sendviče. Na výrobu makového sendviče, nebo chcete-li závinu, potřebujete jen pár ingrediencí.

  • Pitá chléb
  • Mák
  • Mléko
  • Vejce

Přidejte cukr do mléka a rozehřejte. Pak přidejte mák. Když se mléko s mákem vaří, nechte ještě povařit asi 5 minut, poté sundejte z plotny a nechte vychladnout. Pita chléb s mákem zarolujte, odřízněte okraje a pošlete ho do trouby na dobu 20 minut při 180 stupních. Vajíčko slouží na potření před pečením. Tento pita chléb je tak jednoduché a příjemné připravit, a netrvá to déle než 10 minut. Pokud máte rádi mák, pak s ním nešetřete. Čím více ho bude, tím lépe.

Mák všude, kam se podíváte

Říká se, že buďto mák milujete nebo nesnášíte. V případě, že patříte do té první skupiny, podívejte se na další skvělé recepty. Vyzkoušejte například makovou bábovkou se švestkami. Připravte si:

  • 250 ml smetany ke šlehání
  • 200 g cukru
  • 2 vajíčka
  • 150 g mletého máku

Dále budete na tuhle dobrotu potřebovat 1 sáček vanilkového cukru, 100g hladké mouky, 3 lžíce mléka, sušené švestky, máslo na vymazání formy a něco ne její vysypání. Než začnete pracovat, předehřejte si troubu zhruba na 170 stupňů, nicméně zohledněte vlastnosti té vaší. Připravte si formu, vymažte ji máslem a vysypte. Pak už stačí si připravit těsto. Postupujte následovně. Nejdříve si vyšlehejte smetanu, ale jen do krémové podoby, ne úplně, spolu s cukrem krupicovým i vanilkovým, poté zašlehejte jen žloutky z vajíček. Následuje mák, mléko a mouku. Jako poslední opatrně vmíchejte tuhý sníh z bílků. Stejně opatrně zapracujte do těsta švestky. A to je vše, pak už stačí jen tuhle dobrotu dát upéci a uvidíte, že se po ní jen zapráší.

Citronový koláč s mákem na výjimečné chvíle

Pokud se chystáte oslavovat třeba narozeniny a nejste zrovna na klasické dorty, připravte tento skvělý citronový koláč s mákem. Je jednoduchý ale zároveň potěší, když chcete připravit něco ke kávě. Budete na něj potřebovat 250 g měkkého másla, 200 g cukru, 4 vajíčka, celkem dva citrony, z jednoho si připravte vymačkanou šťávu, a z obou citronů budete potřebovat nastrouhanou citronovou kůru, 1 vrchovatou lžičku kypřicího prášku, 280 g hladké mouky a nakonec 2 lžíce máku. A jak budete postupovat? Nejdříve je důležité si samozřejmě předehřát troubu na 180 stupňů a vymažte si dortovou formu. Pak utřete změklé máslo s cukrem, musíte mít krásný krém. Poté přidávejte vajíčka a citronovou šťávu a kůru. Připravte si jinou misku, ve které smícháte všechny sypké ingredience a následně postupně smíchávejte s krémem. Pak už jen stačí strčit koláč do trouby a čekat, jestli se vám povede. Když vám makový koláč vychladne, už jen zbývá koláč polít polevou, kterou si připravíte z citronové šťávy a moučkového cukru.

Receptů na pokrmy s mákem je hodně

Nyní jste si mohli nastudovat několik skvělých receptů, když milujete mák. Je jich samozřejmě nespočet, nicméně vždy je potřeba zkoušet a experimentovat. Jestliže nemáte rádi mák, pak ho lze nahradit jinými ingrediencemi. Ale uznejte sami, že švestky a mák prostě a jednoduše jde dohromady a těžko budete hledat něco tak úchvatného, jako tuhle kombinaci. Jaký máte oblíbený recept s mákem vy?

Sdílejte článek