Tento příběh vám změní pohled na život, 40 letá nevěsta nechala na svatbě mezi hosty volné místo, komu patřila jedna prázdná židle na svatební hostině?

Jistě se vám někdy stalo, že vám umřel někdo hodně blízký. Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak se s takovou situací vyrovnat. Každý se touto situací vyrovnává po svém. Někdo se s ní nevyrovná nikdy. Život ale bude hezčí, když si uvědomíte pozitivní věci, které se s touto smutnou a náročnou situací spojují, budete tak mít pocit, že dotyčný je pořád s vámi. Každý z nás tady na tom světě totiž zanechá nějakou stopu. Proto tady jsme.

Jak zanechat stopu na tomto světě

V životě nejsou až tak důležité peníze, postavení případně majetek. Ten, kdo si projde nějakou závažnou nemocí, vám sám řekne, že s vyřčením diagnózy se mu změní absolutně žebříček hodnot. Zjišťuje totiž, že nemusí už za svůj život stihnout vše, co chtěl. Stejné to pro rodinu. Když je váš blízký vážně nemocný, nebo již zemřel, víte, jakou bezmocnost jste cítili, nemohli jste s tím udělat vůbec nic. Jako pacient, můžete bojovat o záchranu svého života. Jako člověk, kterému zemřel někdo blízký, můžete žít s pocitem, že někomu zachránil život, a to už je velké hrdinství.

Čtěte také: Máte rádi bramboráky? Pak vyzkoušejte tento recept, po kterém nepřiberete ani dkg!

Transplantace život bere i dává

Asi se mezi vámi najde pár lidí, kteří s transplantací nesouhlasí. Představa, že vás blízký zemře a ještě mu lékaři vezmou orgány, je pro vás nepředstavitelná. Zajímali jste se někdy o toto téma? Transplantace život bere, ale i dává. Znáte někoho po transplantaci? Jak se mu žije s cizím orgánem? V naší zemi funguje tzv. předpokládaný souhlas s darováním orgánů. To znamená, že pokud nevyjádříte nesouhlas, jste po smrti potencionálním automatickým dárcem. Nepíšeme to zde proto, abyste tento nesouhlas začali hned sepisovat, ale proto, abyste si uvědomili, že to je třeba právě ta „stopa“, kterou tady člověk může zanechat. Pokud zase máte v rodině někoho, kdo by transplantaci, podle vašeho názoru potřeboval, potřeboval, určitě se nebojte bojovat a ptát se, je to poměrně dlouhý proces. Mezi transplantované orgány patří:

  • Srdce
  • Plíce
  • Játra
  • Ledviny

Kromě těchto „ velkých orgánů, můžete ale pomoci i jinak. Dárcovství kostní dřeně je v poslední době hodně medializované. A to proto, že shoda je vzácná a je potřeba, aby dárců bylo co nejvíce. Vás, pokud jste zdraví, to nějak neohrozí a i tímto způsobem můžete na tomto světě zanechat stopu a to velkou. Někomu totiž zachráníte život. Přemýšlíte nad tím, jakou stoupu zanecháte vy? Nebo kdo byl člověk, který tady na tomto světě, již nějakou stopu zanechal? Kdo byl člověk, který vám daroval srdce nebo játra? Úctu je potřeba vyjádřit všem, dárcům, příjemcům i jejich rodinám, kteří to velmi silně prožívají. Zážitek, který bývá medializovaný ze světa, že se setká příjemce orgánu s rodinou dárce, se teoreticky u nás nedozvíme. Dárci orgánu jsou totiž anonymní. Někdy by to ale mohl být velmi silný zážitek, především pro rodinu.