Redakce ProSvět.cz
2 ledna, 2019

Především v zimním období je tak nějak automatické, že prádlo sušíme doma. Vyhradíme pro sušák plný oblečení místečko v pokoji a poté už jen čekáme, až si vesele uschne. Jenže to je chyba, které se bohužel dopouští drtivá většina lidí, byť nemají sebemenší tušení, jak moc tím nejen sami sobě, ale i celé rodině mohou uškodit.

A co vy? Také sušíte prádlo doma? A nikdy vás nenapadlo zamyslet se nad tím, že je to možná špatně? V tom případě jste tady správně! I já nechávala sušák plný prádla doma, nyní už ale vím, jak velkou chybu jsem dělala.

Proč byste prádlo neměli sušit doma? Budete se divit!

Možná si teď říkáte, co je na tom špatně a proč sušení prádla uvnitř domu nebo bytu tolik škodí. Proto již nebudu na nic čekat a rovnou vám prozradím, proč byste se sušením prádla doma měli přestat. Nejlépe hned!

Zvyšuje se vlhkost vzduchu

Věděli jste, že sušením prádla v místnosti zvýšíte vlhkost vzduchu v daném prostoru až o 30 %? Jasně, pokud máte doma extrémně suchý vzduch, pak se to může na první pohled jevit jako přínos, na druhou stranu ale přílišné vlhko v místnosti svědčí plísním, především pak vlhkost podporuje množení houby zvané Aspergullus fumigatu, která se následně vstřebává do našich plic. Opravdu to chcete riskovat?

Do vzduchu se dostávají chemikálie

Vyprat prádlo v krásně voňavém pracím prášku a použít ještě spoustu aviváže, aby bylo ještě voňavější a k tomu všemu příjemně měkoučké - to je naprosto běžný postup, za který se nemusíte nyní chytat za hlavu, pokud jej také dodržujete. Není nic příjemnějšího, nežli když oblečení nebo třeba povlečení líbivě voní. Sušení doma ale způsobuje, že se do vzduchu dostávají všechny ty chemikálie, které na praní používáte, což není pro vaše zdraví zrovna kdovíjaký přínos.

Snažte se zmírnit dopad

Pokud jednoduše nemáte žádnou jinou možnost a víte, že se sušení prádla doma nevyhnete, snažte se alespoň zmírnit dopad. V první řadě je potřeba hodně a pravidelně větrat, což zamezí nejen vzniku plísní, ale zároveň do místnosti pustí čerstvý vzduch, který tzv. vyžene ten, který je nasycený práškem na praní, aviváží a nejrůznějšími změkčovadly.

Sdílejte článek