Bolest a ztuhlost jsou prvními příznaky přicházející svalové degenerace

[no_pagination]

Svalová dystrofie je obvykle způsobena mutací genů a vede k progresivnímu poškození a ztrátě svalových buněk ve Vašem těle. Obsahuje více než 150 typů degenerativních svalových onemocnění, které působí různými způsoby, ale téměř všechny začínají některými mírnými příznaky, které, pokud zůstaly bez povšimnutí, pomalu postupují s časem.

Dnes jsme proto pro Vás shromáždili 8 nejčastějších varovných signálů svalové degenerace, které byste nikdy neměli ignorovat.

1. Bolest a ztuhlost svalů

Čtěte také: Takhle jsem změnila roky staré, šedivé, špinavé boty na sněhově bílou: Vypadají jako nové, stačí znát tento jednoduchý postup!

Ztráta svalových buněk obvykle způsobuje pocit slabosti svalů. Takže pokud máte potíže při stoupání z křesla, kartáčování vlasů, či zvedání předmětů pravděpodobně trpíte svalovou dystrofií.

Můžete si také všimnout křečí, snížené pružnosti a časté bolesti svalů, které naznačují, že něco není ve Vašich svalech v pořádku. Spolu s tím příznaky, jako jsou prodloužené křeče a ztuhnutí paží a nohou, mohou být příznaky myotonie, což je vážný stav, který vyžaduje lékařskou léčbu.

2. Zvětšená lýtka

Zvětšené lýtkové svaly mohou být jedním z příznaků svalové dystrofie. Toto onemocnění se obvykle vyskytuje v raném věku u chlapců a zhoršuje se velmi rychle.

Pokud trpíte svalovou dystrofií, Vaše lýtkové svaly jsou často postiženy v první řadě, protože jsou hodně používány při pokusu o stabilizaci Vašeho těla. V tomto případě se původní svaly nakonec nahradí tukem a jizvami.

3. Zakřivená páteř

Pokud Vaše svaly nejsou dostatečně silné k tomu, aby držely páteř rovně, můžete trpět špatným držením těla, které může časem vést ke skolióze. Kvůli tomuto stavu se Vaše páteř křiví na levou, nebo pravou stranu a Vaše vnitřní orgány změní svou polohu.

Skolióza se obvykle projevuje u mladistvých a je častěji diagnostikována u žen než u mužů. Nemoc může mít mnoho negativních důsledků na Vaše zdraví, včetně bolesti hlavy a konstantní bolesti nohou.

4. Dýchací problémy

V závažných případech skoliózy může progresivní svalová slabost ovlivnit Vaše svaly na hrudi spojené s procesem dýchání. Ačkoli se nemusíte potýkat s dýchacím napětím, můžete se setkat s některými problémy, které naznačují špatné funkce dýchání, jako jsou bolesti hlavy, potíže se soustředěním a noční můry.

Slabé hrudní svaly znesnadňují vykašlávání, což vede ke zvýšenému riziku závažné infekce dýchacích cest. Takže pokud nebudete léčeni správně, jednoduché nachlazení může rychle přejít až k pneumonii.

5. Poruchy řeči, žvýkání a polykání

Problémy s jídlem, včetně ztráty schopnosti žvýkat potravu, nebo ji spolknout, kašel, dusění, nebo tlumený hlas po jídle, mohou být prvními známkami Kennedyovy nemoci. Toto onemocnění se může objevit v jakémkoli věku, ale nejčastěji se vyvíjí ve středním věku.

Spolu s potížemi při jídle můžete zaznamenat i další příznaky, jako jsou změny v řeči, nosní hlas a dokonce i úplná atrofie svalů obličeje, čelistí a jazyka. Všechny vyžadují okamžitou lékařskou péči.

6. Problémy se srdcem

V několika formách svalové dystrofie se mohou objevit progresivní změny ve fungování srdce. Tyto změny se nazývají kardiomyopatie a v počáteční fázi nemáte žádné příznaky, přestože někteří lidé mají dechovou slabost, únavu, nebo otoky nohou.

Nicméně kvůli této poruše nemůže Váš srdeční sval fungovat tak dokonale, jak má fungovat. To je důvod, proč můžete mít časem příznaky, jako je nepravidelný srdeční tep, mdloby a závratě.

7. Katarakty

Kromě odumírání svalů lidé s myotonickou dystrofií často trpí různými zrakovými problémy. Mezi tyto problémy patří slabost očních svalů, šilhavé oči, nízký oční tlak a katarakta.

Katarakta je nejběžnější známkou svalové dystrofie. To se týká zákalu uvnitř oka a typicky vede k rozmazanému vidění, vybledlým barvám, problémům s jasnými světly a problémům s nočním viděním.

8. Plešatění a neplodnost u mužů

Někteří muži s myotonickou dystrofií také procházejí hormonálními změnami. Taková hormonální nerovnováha zpravidla způsobuje předčasné plešatění v přední části mužské pokožky hlavy, které se často rozvíjí během 20ti a 30ti lety.

Endokrinní porucha může také způsobit impotenci a atrofii varlat u mužů. Tato podmínka zpravidla vede k neplodnosti nebo-li neschopnosti mít děti.

Bonus: Jak léčit svalovou dystrofii?

Přestože neexistuje skutečný lék na svalovou degeneraci, stále můžete udělat některé jednoduché věci, abyste udrželi svaly silné a zdravé:

  • Cvičte pravidělně. Vzhledem k tomu, že Vaše svaly procházejí procesem postupného oslabování, jedním z nejlepších způsobů, jak tento proces zpomalit, je cvičit každý den. Pravidelné nízkointenzivní fyzické aktivity a protahování Vám pomůže stimulovat Vaše tělo a budovat svaly přirozeně.
  • Jezte více potravin, které jsou bohaté na vitamíny E a D. Pokud trpíte svalovou slabostí, jezte více lososa, sardinek, krevet, sýrů, vajec, mandlí, avokád, brokolice a olivového oleje.
  • Použijte kurkumu při vaření. Toto staré indické koření s účinnou látkou nazývanou kurkumin může být užitečné při prevenci a léčbě ztráty svalové hmoty.
  • Pijte zelený čaj místo jiných nápojů. Podle některých studií můžete vypít asi 7 šálků zeleného čaje denně, což pomáhá zpomalit zhoršení svalových tkání bojem proti oxidativnímu stresu ve Vašich svalech.
  • Přidejte sodu do Vaší lázně. Díky své zásadité povaze může tato látka ochránit Vaše svaly a odstranit bolesti a záněty v nich.

Pokud jste si všimli některého z těchto příznaků, první věc, kterou musíte udělat, je navštívit svého lékaře.

Zdroj fotografií: freepik.com