Svátek Všech svatých, světýlka na hřbitově a domácí svícny

Na zemřelé členy rodiny a přátele vzpomínáme obvykle častěji během roku, zejména v den, kdy by daná osoba oslavila své narozeniny nebo tehdy, kdy dochází k nějaké velké rodinné události, které se on či ona již nemůže zúčastnit.

Svátky na počátku měsíce listopadu

Na tyto osoby se však převážně myslí 1. listopadu, na svátek Všech svatých, který je připomínkou nejen oficiálně uznaných svatých, ale všech, kteří jsou na nebi. Tento svátek pak následující den pokračuje právě vzpomínkou na zesnulé, kteří nám byli drazí, přičemž u nás se tomuto dni říká Dušičky.

V tyto dny patří mezi staleté tradice nejen vzpomenout si na zemřelé, ale podle možnosti také navštívit jejich hrob a zapálit na něm svíčku, případně na ně takto se svíčkou zavzpomínat doma. V tomto období jsou hřbitovy také vyhledávaným místem procházek, především po setmění, protože stovky světýlek vytvářejí jedinečnou atmosféru.

Čtěte také: Krásné orchideje získáte díky snadnému triku. Hodit se vám bude káva

Domácí svícny

Ne každý má však možnost zapálit svým drahým svíčku přímo na hřbitově, přičemž důvody mohou být různé, například

  • hřbitov, kde jsou pohřbení vaši blízcí, je od vašeho bydliště příliš vzdálen, nebo
  • vám to možná nedovoluje zdravotní stav.

Pokud se rozhodnete zavzpomínat na vaše blízké doma, můžete svíčku buďto zapálit jen tak nebo ji můžete umístit do svícnu, který si můžete koupit nebo také vyrobit. Pro ten druhý případ pro vás máme několik jednoduchých tipů, vhodných pro každého.

Pokud jste někdy vy nebo vaše děti malovali na sklo, můžete tuto techniku využít i při výrobě svícnu. Vezměte si barvy na sklo (jsou dostupně v malých tubách a všech barvách duhy), podle vámi zvolené šablony nakreslete na folii kontury a ty poté vyplňte barvami podle vašeho výběru. Po zaschnutí obrázek opatrně sloupněte z folie a přeneste na sklenici. Když v ní pak zapálíte svíčku, obrázek se krásně prosvítí. 

Milovníky decentního a jemného dekoru může zaujmout kombinace skla a krajky. Vezměte si vhodnou sklenici, třeba menší zavařovací, a kousek krajky, dečky nebo již nepotřebné záclony. Pečlivě vystřihněte motiv a pomocí bezbarvého lepidla jej připevněte ke sklenici. Výsledný efekt je opravdu působivý.