Na svou matraci vysypala trochu jedlé sody a stalo se tohle! Až zjistíte, co se stalo, budete to chtít vyzkoušet také!

 

Velký výběr čisticích prostředků na trhu v současné době není jistě ničím překvapivým. Překvapit by nás však mohlo jejich složení, které je často zbytečně přeplněné „chemií“. Pomocí následujícího návodu si můžete vytvořit skvělý a účinný čistící prostředek i doma. Tento mnohem šetrnější a ekologičtější přípravek je vhodný k čištění matrací, koberců nebo čalouněného nábytku. Zapomeňte na předražené prostředky z obchodu a nahraďte je touto skvělou alternativou za pár centů.

Využít ověřené babské recepty na čištění domácnosti není nikdy na škodu. Následující návod Vám ukáže, jak si pomocí pár surovin poradíte s prachem, zápachem, či případnými nečistotami na matracích, kobercích nebo čalounění nábytku. Hlavní roli zde hraje poklad každé domácnosti – soda bikarbona.

Matrace

V posteli trávíme podstatnou část našeho dne a i když ji udržujeme čistou a dbáme o změnu ložního prádla jakkoli často, částečky odumřelé kůže, tělesné pachy, či pot se mohou dostat až do matrace. Ten navíc zachycuje i prach, a proto je dobré ho občas pořádně pročistit. Skvělým způsobem, jak se postarat o jeho čistotu, je využití jedlé sody.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Postup je velmi jednoduchý. Nejprve celou matraci důkladně vyluxujeme, abychom se zbavili co největšího množství i těch nejmenších nečistot. Následně si připravíme síto s malými otvory, do kterého vysypeme jedlou sodu. Pomocí síta „rozprášíme“ sodu v tenké vrstvě po celém povrchu matrace. K sodě můžeme přidat i 10 až 15 kapek silice. Matraci takto necháme několik hodin, pokud je to možné, nejlépe i celý den. Nakonec vysavačem odsajeme veškerou sodu.

Takové čištění matrace je skvělým způsobem, jak se zbavit drobných nečistot, prachu i zápachu.

Koberec a nábytek

Stejně účinná směs na čištění koberců a textilních čalounění si připravíte pomocí pár surovin, které máte jistě doma.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Připravte si nádobu, ve které prostředek připravíte a rozprašovač, který bude sloužit k jeho aplikaci. V nádobě nejprve smíchejte jednu lžíci sody s jednou lžící libovolného pracího prášku. Následně přidejte šálek teplé převařené vody a zamíchejte. Na závěr k směsi přidejte 4 až 5 polévkových lžic octa. Po přidání octa tato směs začne pěnit, takže se ujistěte, že nádoba, ve které prostředek připravujete je dostatečně velká.

Po důkladném zamíchání celý přípravek přelijte do rozprašovače a v potřebném množství aplikujte na koberec nebo čalounění. To však před použitím čisticího prostředku vysajte. Směs po nastříkání nechte působit pouze 5 až 10 sekund, následně ji vyčistěte pomocí mokré houby. Na značně znečištěných místech tento postup opakujte vícekrát, při odstraňování čistící směsi můžete použít i drsnější část houby a místo více vydrhněte.

Výhody využití sody

  • nízká cena
  • absolutní netoxičnost
  • pohlcuje vlhkost
  • odstraňuje špínu a fleky
  • eliminuje nepříjemné pachy
  • šetrně nahrazuje množství čističů
  • ničí mikroorganismy

Věříme, že Vám budou tyto tipy v domácnosti nápomocné!