Svrab je nepříjemné onemocnění, které může potkat každého z nás. Zjistěte, jak ho poznáte a jak se ho zbavíte. Prohlédněte si svou kůži, než se rozšíří natolik, že bude jeho léčba velmi komplikovaná -
Menu

Svrab je nepříjemné onemocnění, které může potkat každého z nás. Zjistěte, jak ho poznáte a jak se ho zbavíte. Prohlédněte si svou kůži, než se rozšíří natolik, že bude jeho léčba velmi komplikovaná

Svrab, nepříjemné kožní onemocnění, které způsobuje roztoč zákožka svrabová. I když v posledních letech počty infikovaných lidí klesají, stále se jedná o jednu z nejčastějších kožních infekcí. Výskyt souvisí s dodržováním hygieny, a tak je pravda, že svrab postihuje především bezdomovce, ale vyskytuje se i na jiných místech, například v nemocnicích, věznicích, školkách, domovech důchodců či internátech. Co vlastně o tomto nepříjemném onemocnění víme?

Co je způsobuje svrab?

Za toto onemocnění je zodpovědný asi půl milimetru velký roztoč zákožka svrabová. Konkrétně samička tohoto roztoče, která, jak napovídá i její název, se zavrtává pod kůži a vyvrtá pod ní chodbičky, do kterých klade vajíčka. K zavrtání si vybírá především ta místa na těle, kde je jemná kůže, například na prsou, hýždích, mezi prsty, v podpaží či v okolí genitálií. K uchycení jí stačí jen tři minuty. Inkubační doba nemoci je obvykle mezi dvěma až šesti týdny. Podle údajů z hygienických stanic, kam mají lékaři povinnost výskyt svrabu hlásit, je nejvíce pacientů ve věku do patnácti let a nad sedmdesát pět let.

Jaké jsou příznaky onemocnění svrabem?

Svrab se projevuje především intenzivním svěděním pokožky v napadených místech a také okem viditelnou vyrážkou či podrážděním pokožky. Svědění je nejvíce intenzivní v noci. Pokud si člověk postižená místa škrábe, napomáhá tak rozšíření nemoci na další části těla. Při bližším ohledání napadených částí kůže na ní můžeme spatřit tunýlky a vřídky či malé puchýřky, někdy dokonce i samotné roztoče, které mají podobu černých teček. Intenzita svědění i vyrážka se s časem zhoršuje.

Kde se můžeme svrabem nakazit?

Se svrabem se můžeme nejčastěji setkat a nakazit především v prostředcích městské hromadné dopravy. V polstrovaných sedadlech totiž roztoč přežije i několik dní. Dalšími rizikovými místy jsou ubytovny, špatně vyprané prádlo v nemocnici či ze secondhandu, ale nakazit se je možné také během exotické dovolené především v zemích třetího světa.

Jak se před onemocněním svrabem chránit?

Nejobecnější a zároveň nejdůležitější radou je dodržování základních hygienických pravidel, tedy důkladné mytí rukou, nepoužívání cizích hygienických potřeb, oblečení a lůžkovin, pravidelná výměna, praní a žehlení lůžkovin, ručníků a podobně. Dále také vyhýbání se kontaktu s osobami, které by mohly být svrabem infikované.

Jak probíhá léčba svrabu?

Součástí léčby svrabu bývá v naprosté většině případů dvou až třídenní izolace pacienta, ať už v domácím prostředí či v nemocnici, během které se člověk jednak vyhýbá veškerým kontaktům s okolím a zároveň si natírá celé tělo speciální mastí s obsahem síry. Dalším důležitým krokem je důkladná dezinfekce celé domácnosti, ve které člověk žije, tedy vyhození či pečlivé vyvaření a vyžehlení veškerého prádla, oblečení i bot. Návrat do školy či do práce se doporučuje až po několika dnech, aby nedošlo k případnému nakažení okolí. Onemocnění je nutné zaléčit kompletně, neboť jinak hrozí jeho znovuobnovení.

Svrab u domácích mazlíčků

U koček a psů, kteří žijí v nepříliš čistém prostředí, se často vyskytuje ušní svrab, kterému se někdy lidově říká prašivina. Nejčastějším projevem ušního svrabu je, že postižené zvíře se často drbe a třese hlavou, neboť ho postižené ucho svědí. Ve výjimečných případech je možný i přenos tohoto onemocnění na člověka, především na děti.

Líbil se vám článek?

Tisk
ZDRAVÍ

Sledujte vaše rty, řeknou vám hodně o vašem zdraví. Zjistěte,…

Víte, že i vaše rty mohou hodně prozradit o vašem zdraví? Ať už jsou suché, popraskané, bolavé nebo oteklé –…
ZDRAVÍ

Když vás začne bolet právě takto břicho, buďte na pozoru.…

Ne vždy bolesti břicha znamenají jenom to, že jste něco špatného snědli. Velmi často mohou ukazovat také na to, že…
ZDRAVÍ

Vzhled a tvar vaší stolice vypoví hodně o vašem zdraví.…

O tomto tématu se běžně příliš nehovoří a mnohým z nás může být vůbec nekomfortní si o něm číst. Pravdou ale…
ZDRAVÍ

Tato malá dírka u ucha vás může pěkně vyděsit. Co…

Malé nenápadné dírky v místě, kde se spojuje tvář s ušní chrupavkou, si u druhého člověka téměř ani nevšimnete. Jenže…
ZDRAVÍ

Vaše krevní skupina ovlivňuje osobnost, váhu a další podstatné faktory.…

Znáte svou krevní skupinu? Mnoho lidí tuto důležitou informaci vůbec nezná. Přitom je to poměrně zásadní informace, která určuje řadu…
ZDRAVÍ

Muž porazil rakovinu plic pomocí kanabidiolu. Lékaři jsou v šoku…

Rakovina je v současné době jednou z nejčastějších příčin úmrtí na světě. Zároveň je bohužel jednou z nemocí, na kterou zatím nebyl objeven…