Česnek je možné vysadit na podzim nebo také na jaře. Oba dva druhy výsadby mají svá pro a proti. My se nyní zaměříme na podzimní výsadbu česneku. Do ní se můžeme pustit kdykoli od poloviny září až do začátku prosince. Nejlepší je ale česnek zasadit 3 až 4 týdny před prvním mrazem. Taktéž bychom česnek neměli vysazovat každý rok na stejné místo. Rovněž stojí za to vyhýbat se silně oplodněným půdám, protože to zvýší šance na napadení chorob.
Základní podmínky pro pěstování česneku
Aby měl česnek co nejlepší podmínky, dopřejte mu:
- Dostatek světla, ideální je východní nebo západní strana.
- Půdu bez plevele, obohacenou o kompost.
- Půdu ošetřenou roztokem síranu měďnatého (40 g v 10 l vody) nebo roztokem manganistanu draselného (1 l roztoku na 1 m2 zeleniny).
Moření stroužků česneku
Podzimní výsadba bude vystavena mnohým zkouškám. Jednou z nich je příliš velká vlhkost. Proto se doporučuje stroužky česneku namočit po dobu 5 minut v roztoku fungicidu (nebo manganistanu draselného), poté v roztoku soli a nakonec v roztoku síranu měďnatého (1 čajová lžička síranu měďnatého na 2 litry vody). Na výsadbu používáme pouze zdravé stroužky česneku.
Výsadba česneku
Připravte si řádky, mezi kterými bude mezera 25 cm. Množství řádků závisí samozřejmě na tom, kolik česneku budete chtít vysadit. Tyto řádky by měly být hluboké asi 5 cm. Jednotlivé stroužky česneku pak budeme vysazovat v doporučené vzdálenosti 15 cm od sebe. Skvělým tipem před samotnou výsadbou je vykopané řádky vysypat říčním pískem. Do něj pak vysaďte stroužky česneku a znovu je zasypte trochou písku. Písek plní funkci drenáže a chrání proti plísním během podzimních dešťů. Poté zahrňte zeminou.
Ochrana česneku před zimou a vlhkostí
Ačkoli by česnek pravděpodobně vydržel jen takto připravený, je vhodný jej na zimu přikrýt. K tomuto účelu použijte nejlépe sušené stonky rostliny – například větvičky maliníku. Chráníte tak česnek před chladem a nadměrnou vlhkostí.