Tajná cesta mé babičky k pěstování orchidejí: Kvetou jako blázen! Po 48 hodinách se změní k nepoznání

Orchideje jsou jednou z nejoblíbenějších rostlin pěstovaných v květináčích. Ale celá řada lidí neví, jak se o ně správně starat. Připravili jsme pro vás několik tipů a triků, ze kterých se dozvíte vše, co byste měli pro pěstování orchidejí znát. A na konci článku na vás čeká zázračný polský trik, který vám zaručí, že se vašim orchidejím bude skvěle dařit.

Orchideje ve volné přírodě

Přirozeným prostředím jsou pro orchideje půdy chudé na živiny, obvykle v tropech a subtropech. Proto dávají přednos teplému a vlhkému prostředí. Tohle pravidlo ale neplatí pro všechny druhy, některé rostou ve volné přírodě i v České republice. Ty jsou pochopitelně otužilejší než jejich afričtí příbuzní. Celou řadu evropských druhů je možné pěstovat i na zahradě. Jedná se o epifytické rostliny, což znamená, že nejčastěji rostou ve větvích stromů, případně využívají ostatní rostliny jako oporu.

Pěstování orchidejí

Orchidejí je zhruba 800 druhů a liší se nejen vzhledem a vzrůstem, ale také nároky na pěstování. V prvé řadě je tedy třeba zjistit, jak se druhy, které pěstujete, jmenují, abyste si mohli ujasnit, jak se o ně starat. Obecně platí, že orchideje je dobré pěstovat v průhledných květináčích, pak můžete snadno kontrolovat stav substrátu a kořenů vašich rostlin.

Čtěte také: Neuvěřitelný nápad v péči o pokojové květiny. Díky tomuto geniálnímu způsobu zavlažování Vám budou pokojové fialky kvést celý rok!

Substrát, do něhož se orchideje sází, by měl být lehký, vzdušný a velmi propustný. V hobby marketech jsou k dostání hotové substráty, vyrobit si však můžete také vlastní směs. V té by měla být borovicová kůra, rašelina, kousky kokosových ořechů, malé kousky uhlí a expandovaný jíl jako podklad.

Pozor na vzdušné kořeny

Kromě běžných kořenů mají orchideje také takzvané vzdušné kořeny, které využívají k zachytávání se na jiných rostlinách a k akumulaci vody. Vzdušné kořeny sice nejsou příliš estetické, ale v žádném případě byste je neměli odstraňovat, jinak budou vaše orchideje chřadnout a mohou mít potíže s usycháním listů i květu, přestože je budete dostatečně zalévat.

Péče o orchideje

Při péči o orchideje je třeba mít na paměti následující pravidla:

  • Orchideje potřebují slunná místa, ale s rozptýleným světlem. Zejména v létě je nevystavujte přímému slunci.
  • Orchideje zalévejte vodou o pokojové teplotě vždy, když listy ztratí tuhost, nebo když substrát vyschne. Kořeny však nesmí zůstat ve vodě příliš dlouho.
  • Většina orchidejí potřebuje vlhkost vzduchu kolem 60 %. Pěstitelé proto běžně stříkají listy rostlin dešťovou vodou z rozstřikovačů.
  • Letní teplota by se měla pohybovat kolem 24 °C, zimní by neměla klesnout pod 10 °C

Zázračný polský trik

Polští pěstitelé zjistili, že po období květu je třeba nechat rostliny dva měsíc odpočívat, nejlépe „o hladu“, tedy bez hnojení. Tady je jejich postup ve třech jednoduchých krocích:

  • Koupel. Po odkvetení opláchněte rostlinu silným proudem vody, abyste listy i zeminu očistili od zbytků hnojiva. Květináč následně umístěte na chladnější místo, například k pootevřenému oknu.
  • Půst. Během následujících 6 až 8 týdnů květinu nepřihnojujte a šetřete také s vodou při zalévání. Hlídejte si však, aby se vaší orchideji nezačaly listy a výhonky suchem kroutit, v takovém případě je třeba příděl vody zvýšit. Staré listy neodřezávejte, dokud nezežloutnou.
  • Konec půstu. Po uplynutí zmíněných 6 až 8 týdnů rostlinu znovu začněte řádně zalévat a hnojit a přesuňte zpět do tepla. Po této očistné kúře bude její příští květ jako ze žurnálu.