Také po umytí rukou využíváte klasické sušiče? Až uvidíte tuto fotografii, vyhnete se jim obloukem.

V domácnosti používá každý z nás běžný ručník. Umyjeme si ruce, vezmeme ho do ruky a vysušíme. na veřejných místech však ručníky nejsou. Máme na mysli třeba veřejné toalety, záchody v obchodních centrech, stejně jako toalety v restauracích, kavárnách, kinech i kdekoliv jinde. Tam jsou nejčastěji speciální automatické sušiče rukou. Ty vložíte na určené místo, spustí se proud vzduchu a vaše ruce jsou za chvíli suché. Dost možná je to pohodlné, ale z hlediska zdraví velmi rizikové.

Nejenom vzduch, ale i řada bakterií

Mnoho lidí si myslí, že když položí své ruce pod daný vysoušeč, tak z něho proudí výhradně čistý vzduch. Je to velký omyl, jelikož součástí toho vzduchu jsou i různé viry, bakterie a také plísně. Vy si tedy umyjete ruce aby byly dokonale čisté a potom je dáte pod automatický sušič, ze kterého vylétne takové množství nečistot, že jsou vaše ruce znečištěny dost možná více než předtím. Jak je to možné?

Žena se rozhodla pro zajímavý test

Využila k tomu takzvanou Petriho misku. Jedná se o skleněnou kulatou misku, ve které se vytvoří určité prostředí, které umožní růst tomu, co chceme pozorovat. Danou misku dala žena pod jeden z automatických sušičů a ten nechala 10 vteřin foukat vzduch. Poté dala misku na teplé místo a počkala 48 hodin. Co následně viděla, to jí šokovalo. Věděla, že vysoušeče vzduchu nejsou úplně čisté a hygienické. Ale že až tak?

Ukázala fotografii, která budí velké emoce

Žena se původně rozhodla, že daný experiment provede jenom pro sebe, pro svou jistotu v tom, zda si má nebo nemá vysoušet ruce na veřejných toaletách. Když ale viděla co v misce vzniklo, rozhodla se jednat. Bylo třeba tuto zprávu vyslat do světa  a tak žena sdílela příspěvek na sociálních sítích. Odtud se šířil doslova rychlostí blesku. I vy se můžete podívat, co na misce umístěné pod vysoušečem rukou dokázalo vyrůst.

Vzorky prozkoumala

Její šok pokračoval ve chvíli, když se rozhodla jednotlivé vzorky dále prozkoumat. Uvedla, že na Patriho misce bylo několik kmenů patogenních hub, stejně jako několik kmenů nebezpečných bakterií. Ty se z vysoušeče dostanou přímo na vaše ruce. Následně stačí jeden pohyb kolem obličeje a můžete je mít v ústech a ve svém těle.

Objevily se i další experimenty

Tato žena odstartovala řadu dalších experimentů, které už byly založeny na skutečně vědeckých základech. Tým lidí z Univerzity v Leeds zjistil, že vysoušeče opravdu šíří bakterie. Ty se nedostávají jenom na lidské ruce. Tím jak vzniká proud vzduchu dochází také k tomu, že se bakterie šíří celým prostorem. Nejsou tedy jenom na rukách, ale jsou doslova všude, na několika metrech krychlových.

Zasouvací ručník jako nejlepší volba

Co se podle vědců naopak ukazuje jako nejlepší i nejhorší volba? Nejvíce bakterií kolem lidského těla rozptýlí moderní sušiče. Tedy takzvaný Jet air dryer, kam dáte obě ruce a za dobu 10 vteřin mají být suché. Silný proud vzduchu dokáže do okolí vyslat ohromné množství bakterií. Přijatelnější jsou klasické sušiče s nižším výkonem, pod které dáte své ruce a postupně je teplým vzduchem sušíte. A co je úplně nejlepší? Využití zasouvacího ručníku. Stačí klus vytáhnout, utřít se a on se automaticky zasune. Každý návštěvník toalet se utírá do čisté čísti a riziko kontaminace bakteriemi je minimální.