David Hampl
4 března, 2019

Na co vzpomíná aktuální generace dospělých? Na to, jak trávili prázdniny u svých babiček. Dříve bylo zcela běžné, že rodina měla více dětí a tak se všechna vnoučata následně scházela u babiček. A jak to tam vypadalo, co se dělalo, co se jedlo a co bylo hlavní zábavou? Pokud si nevzpomínáte, tyto fotografie vám přiblíží vaše bezstarostné dětství. A co když jste mladší generace? Pro vás budou fotky zajímavou sondou do minulosti, kdy budete moci zjistit, jak zajímavě se dříve na venkově a nejenom tam žilo.

Vše bylo domácí

Dnes se lidé mohou přetrhnout v tom, aby našli potraviny, které nesou označení domácí, bio, farmářské a kdo ví jaké. V minulosti to bylo zcela běžné. Mléko se získávalo přímo od krav v kravínech a často bylo k dispozici ještě vlažné. Stačilo přijít v určený čas se svou nádobou. A kdo měl hospodářství, ten měl dostatek mléka doslova neustále. Vlastní kráva nebyla nic výjimečného. Šlo o hospodářské zvíře, které dávalo mléko a dále byla kráva použita v rámci celého zemědělského statku. Jistě pamatujete na to, jak jste ji doprovázeli z pastvin, nebo jak jste se o ni museli postarat.

Chléb se vším

Co bylo vaším jídlem? Dnes si můžete z pohodlí domova objednat jídlo ze všech světových kuchyní, které vám řidič přiveze až pod nos. Dříve to byl hlavně chleba, který byl obložený vším možným. Je ale jedna kombinace, na kterou nezapomene nikdo. Čerstvý chléb, máslo, salám, vařené vejce a kyselá okurka. To byla každodenní osvědčená večeře. Pokud máte chuť, zavzpomínejte na dobu svého dětství třeba právě dnes. Navíc i v tomto případě mluvíme o tom, že téměř vše bylo domácí. Až na uzeninu se chléb doma pekl, okurky nakládaly a vejce byly z domácí slepice.

Dvorek jako centrální místo

Kde se odehrávalo to nejdůležitější, co jste u babičky zažili? Ano, byl to právě dvorek nebo okolí domu, kde byla celá řada lákadel a celá řada možností trávení volného času. Doma tak nikdo v podstatě nebyl. A vše bylo mnohem klidnější a pokud se zrovna nerozdělal oheň, každý si mohl užívat příjemného čistého vzduchu, který byl s pobytem u babičky na vesnici spojený. Vzpomínáte?

Zajímavý interiér

Byli jste u své babičky, které ještě vařila na klasických kamnech? Potom jistě vzpomínáte, jak to tam vypadalo. Klasická kamna, ve kterých se muselo zatopit a teprve potom se v nich vařilo nebo peklo. A v chladných dnech se s nimi i vytápělo. Dále tu málokdy byla tekoucí voda. Zato jste všude kolem viděli různé vystavené ozdobné talíře, nádobí, hrnečky a také police se vším možným. Všude dominoval kov nebo dřevo. Ne jako nyní, kdy je vše v podstatě jenom plastové.

Hraní se vším, co bylo po ruce

S čím si hrají děti teď? Potřebují tablet, mobil, nebo drahé hračky. V minulosti tomu bylo jinak, jelikož to k hraní stačilo cokoliv, co se našlo. Příkladem byly třeba dřevěné sudy, které poskytly zábavu na dlouhé hodiny. A když nebyly ani ty, tak okolní louka nebo les nabídly mnoho možností trávení volného času. Faktem je, že jste se jako děti vraceli domů utahaní, což znamenalo jediné. Rychlá večeře a následně už samozřejmě jenom spánek. To proto, abyste byli plní energie na druhý den. Žádná televize, jako je tomu nyní. Když už něco, tak knížka, nebo později v čase také rádio.

Sdílejte článek