David Hampl
17 června, 2019

Máte-li zahradu, pak je pro vás péče o trávník samozřejmostí. Někteří lidé si na něj velmi potrpí a touží po skutečně hustém a krásně zeleném pažitu, který nemá jedinou chybku. Jiným lidem zase stačí, když se čas od času poseče a není příliš žlutý.

Jak jste na tom vy? Milujete upravené trávníky, nebo necháváte trávu růst tak, jak se jí zachce? Ať už patříte ke kterékoliv skupině, je důležité vědět o jedné rostlince, která na vaší zahradě dost možná roste a vy ji bez užitku sečete nebo dokonce odstraňujete jako plevel. Tato bylinka je totiž velice účinným léčivem, který v sobě ukrývá mnoho prospěšných látek a vitamínů. Má protizánětlivé účinky a v těle působí hojivým účinkem. Řeč je o jitroceli, který v létě hojně roste na zahradách i lukách po celém Česku, ale jen málokdo o něm ví, a může tak využít jeho skvělé schopnosti.

Mocná bylinka

Jitrocel vypadá velice nenápadně, má ploché lístky a nevýrazné bílé květenství. Často jej tedy můžete přehlédnout, ale je to velká škoda, protože jeho účinky jsou skutečně ohromující. Mezi nejlepší účinky jitrocele patří:

  • Antimikrobiální
  • Stahující
  • Antihistaminové
  • Protizánětlivé
  • Odhleňovací
  • Diuretické
  • Zastavující krvácení

Jitrocel lze konzumovat čerstvý jako doplněk salátů nebo jiných pokrmů, nebo jej můžete pít v podobě jitrocelového čaje ze sušených lístků. Lze jej užívat i zevně k léčbě řady kožních problémů a prodávají se i speciální kapky nebo masti, které mají výtažek z jitrocele.

Respirační potíže

Velice oblíbený je jitrocel k řešení respiračních problémů. To zahrnuje kašel, bronchitidu, potíže s dýcháním, alergické reakce a další. Má zklidňující účinky a eliminuje zahlenění, čímž usnadňuje pacientům odkašlávat a zklidňuje podrážděnou sliznici. Hned se vám bude lépe dýchat a konečně si také budete moci odpočinout od soustavného kašlání, které vám nedá spát.

Ideálně si dopřejte dva šálky jitrocelového čaje denně a doplnit léčbu můžete i účinnými kapkami, které rozmícháte v trošce vody. Dávkování ale dodržujte přesně, jako u všech bylinek platí, že není radno se jimi předávkovat.

Imunita, zrak a kosti

Jitrocel obsahuje vitamín C, který je dobře známý především svými pozitivními účinky na imunitní systém. Přirozeně jej posiluje a obnovuje jeho funkce, takže při pravidelné konzumaci si můžete být jisti, že se vaše zdraví zocelí. Jitrocel dále obsahuje vitamín A, který je zase známý svými pozitivními účinky na zrak. Dokáže předcházet degenerativním změnám v očích a zachovává vám ostrý zrak i v pozdějším věku. V neposlední řadě pak jitrocel obsahuje i vitamín K a hořčík. Tyto látky napomáhají prevenci osteoporózy a posilují kosti.

Obecně lze však říci, že si jitrocel dokáže poradit i s celou řadou dalších obtíží, které nám komplikují život. Dokáže například ulevit od menstruačních obtíží, pomáhá řešit potíže s trávením, revma i kožní problémy. Můžete se na něj jednoduše spolehnout, že vám pomůže téměř s čímkoliv.

Jak připravit čaj

Nejsnadněji se jitrocel dá konzumovat ve formě čaje. I v sušené formě si totiž jitrocel zachovává většinu účinných látek, a i samotné pití čaje má podobné účinky jako konzumace čerstvých lístků. Na přípravu čaje budete potřebovat:

  • 1 lžičku sušeného jitrocele
  • 1 litr vroucí vody
  • Med na dochucení

Jitrocel vložte do konvice a zalijte vroucí vodou. Nádobu překryjte a nechte asi 10 minut louhovat. Poté čaj sceďte a dle vaší chuti dochuťte medem nebo rovnou konzumujte. Čaj je ideální vždy připravovat čerstvý a pít jej pravidelně během celého dne.

Už po několika dnech užívání určitě poznáte rozdíl. Zlepší se vaše imunita a sníží se potíže, se kterými dlouhodobě bojujete. Jitrocel samozřejmě není všelék a nelze čekat, že vás zbaví všech zdravotních potíží, ale je skvělým doplňkem jakékoliv léčby. V případě potíží neváhejte kontaktovat svého lékaře a konzultovat s ním užívání jitrocele.

Sdílejte článek