David Hampl
29 května, 2019

Žádný rodič si asi neodkáže představit větší bolest než tu, když vidí trpět své dítě a nedokáže mu pomoci. Přesně to zažívala Linda Trevanová, matka 13leté Cassidy. Její příběh trhá srdce a vhání slzy do očí. Stačí jen pomyslet, že by se toto stalo vašemu dítěti. To byste nepřáli ani svému nehrošímu nepříteli. Vždyť láska k vlastnímu dítěti je ta nejsilnější.

Cassidy byla již od mládí šikanována svými spolužáky. Brali jí jídlo, peníze, pomlouvali ji, dávali její obrázky na internet a vysmívali se jí. Byl to teror, se kterým musela Cassidy dennodenně žít. Její prospěch ve škole se zhoršoval, byla zcela bez života. Její matka si toho samozřejmě všimla a brzy zjistila, co se její dceři děje. Informovala školu, rodiče i policii. Celý případ se začal vyšetřovat a zdálo se, že Cassidy se konečně dočká trochy klidu. Jenže to byl teprve začátek.

Osudná noc

Spolužačky, které Cassidy dříve terorizovaly, se jí chtěly pomstít. Vylákaly ji tedy jednoho večera na party do domu jedné z nich pod záminkou, že se chtějí usmířit. Důvěřivá Cassidy přišla, protože se toužila zapojit zpět do kolektivu a žít normální život.

Jenže spolužačky ji zamkly v jednom z pokojů společně s dvěma staršími cizími kluky, kteří Cassidy brutálně znásilnili. Ubohá dívka byla nejen zcela otřesená a neschopná slova, ale také poraněná a bez špetky důstojnosti. Svěřila se s hrůzným zážitkem své matce, jinak o něm nebyla schopná mluvit.

Zbývalo jediné řešení. Udělat za životem zde tlustou čáru a přestěhovat se pryč. To také Linda udělala v naději, že to její dceři pomůže. Bohužel ale stav Cassidy byl velmi vážný. Nefungovaly terapie, čas ani nová škola a kamarádi. Cassidy byla zcela zlomený člověk, který nedokázal ani nakoupit v obchodě bez panické ataky. Linda viděla, jak jí její dcera umírá před očima.

Konec

Cassidy takto žila dlouhé dva roky. Noční můry, strach a bolest ji nakonec dovedly k sebevraždě. Život si vzala ve věku pouhých 15 let.

Její matce se zhroutil život. Nejdřív viděla svou dceru takto nelidsky trpět a nyní musela přijmout i fakt, že se její dítě rozhodlo dobrovolně odejít z tohoto světa. Nyní chce Linda alespoň pomoci jiným lidem, kteří čelí takto hrozné situaci.

Napsala otevřený dopis adresovaný dívkám, které to způsobily. V něm apeluje na jejich svědomí a varuje je předtím, že nikdy nenajdou klidu, protože zmařily život nevinného dítěte jen pro svou zábavu a potěšení.

„Mlčela jsem až příliš dlouho. Chci, aby všichni věděli, co se stalo a že skupina dívek mezi 13 a 15 let z Wellingtonu dohnala mou milovanou dceru k smrti. Celých 22 měsíců jsem s bolestí sledovala, jak moje vlastní dítě trpí a nedokázala jsem jí nijak pomoci. Její život skončil už tu osudovou noc, kdy jste ji zamkly v pokoji a nechaly ji projít něčím tak odporným a hnusným, že to ani nejde popsat.“

Poselství

Linda nechce, aby žádné jiné dítě muselo zažít to, co prožila její dcera Cassidy. Proto aktivně vystupuje proti šikaně a svůj příběh se nebojí vyprávět jako odstrašující případ toho, kam až může dětská nenávist dojít.

Cassidy to život nevrátí, ale může to zachránit životy tisíců dalších dětí. Šikana je obrovský problém, který se odehrává dnes a denně před našima očima a my před ním jen zavíráme zrak. Nechceme to vidět, bojíme se vystoupit z řady. Ale jen dokud to nepotká naše vlastní dítě. A to se může stát třeba právě teď. S kým se váš syn či dcera baví, kdo jej ovlivňuje, kdo mu/jí ubližuje? Anebo může být vaše dítě agresorem, které pomalu ale jistě dláždí cestu jiného dítěte ke smrti. Ani jedno přeci nechcete. Tak se postavte k šikaně čelem a nebuďte lhostejní k tomu, co se děje okolo vás. Jednou na to můžete hořce doplatit.

Sdílejte článek