David Hampl
2 července, 2019

Tajemný svět pod mořskou hladinou má svá vlastní specifika a nebezpečí – své o tom ví i mořská bioložka Hauser, která při potápění zažila neuvěřitelnou situaci, která jí téměř stála život. Naštěstí se ale pod vodou objevil někdo, kdo ji zachránil.

Nebezpečí pod hladinou

Potápění a studování mořského světa s sebou nese různá nebezpečí. Člověk je vždy závislý na speciálních nástrojích, ale ty se nemůžou vyrovnat přirozeným instinktům a přirozenému pohybu ve vodě. I lidé, kteří se specializují na potápění a práci s mořskými živočichy, přiznávají, že život v hlubinách je všechno, jen ne bezpečný.

Na vlastní kůži se o tom přesvědčila i mořská bioložka Hauser. Hauser je vyhlášená odbornice, která se věnuje velrybám a tomu, jak jejich druhu co nejvíce pomoci. Hauser zjistila, že ve chvíli smrtelného nebezpečí, o kterém sama neměla ani ponětí, přicházejí na pomoc ti nejméně nečekaní společníci.

Podivná velryba

Mořská bioložka Hauser se sice potápí velice často, ale je tu jeden den (který právě potápěním strávila), který se jí navždy zaryje do paměti. Může za to velryba, která s ní pod vodou netradičním způsobem navázala kontakt. To by samo o sobě nebylo nic zvláštního – lidé, kteří s velrybami pracují, často uvádějí, že se tato zvířata často k lidem přibližují a projevují o ně zájem. Velryby jsou extrémně inteligentní tvorové a bylo by hloupé jejich intuici podceňovat.

Velryby jsou tvorové, kteří mají velice jemné chování, a i jejich komunikace je nenásilná a často nepostřehnutelná. Tato velryba se ale chovala podivně – neustále se k Hauser přibližovala a strkala do ní. Hauser byla zmatená, ale nechtěla velrybě ublížit a pokoušela se jí vyhnout – velryba ale úmyslně do Hauser strkala dál. Nechtěla jí ublížit – podle Hauser to působilo spíš ta, jako kdyby ji velryba jenom chtěla donutit se přesunout o kousek dál.

Nečekaná hrůza

Hauser se rozhodla, že nebude velrybu svojí přítomností dráždit a trápit a vrátila se zpátky na svoji loď. Po vynoření se zpátky ale zažila největší šok ve svém životě – najednou totiž uviděla mořského tyrana – tygřího žraloka.

Tygří žralok je jedním z nejsmrtelnějších nebezpečí, které může potápěče potkat. Tygří žraloci:

  • Dosahují délky kolem pěti metrů
  • Má výborný čich
  • Jsou vůči lidem nejagresivnější

Bioložka Hauser okamžitě pochopila jednání a motivy statečné velryby, která nasadila vlastní život, aby Hauser ochránila. Jedinou výhodou, že šlo o žraloka tygřího je fakt, že tyto zvířata jsou především samotáři a nepohybují se ve skupinách. Kdyby bylo žraloků víc, kdo ví, jak by to dopadlo.

Skoro se zdá, jako kdyby tato neohrožená velryba Hauser znala a věděla, že se jim snaží také pomáhat. Jasné je každopádně to, že velryba beze sporu zabránila neštěstí.

Sdílejte článek