Tato neuvěřitelná bylina léčí mnoho nemocí! Naše prababičky to věděli. Připravte si masti, sirupy a desinfekci!

Jitrocel je jedním z těch přírodních pokladů, které naše babičky a pradědečci odedávna využívali k léčbě nejrůznějších neduhů. Ať už šlo o posílení imunity, zlepšení trávení nebo hojení ran, tento nenápadný zelený list dokázal zázraky. Bohužel, v dnešní době se jeho léčivé schopnosti často opomíjejí ve prospěch moderních, chemických preparátů. Přitom stačí sáhnout do zahrádky nebo lesa a můžeme si připravit účinné, přírodní prostředky, které nás zbaví mnoha zdravotních potíží.

V této komplexní průvodci vám představím to nejlepší, co jitrocel nabízí. Od posílení imunity po léčbu kožních problémů, podpory dýchání až po prevenci osteoporózy – tento všestranný lék dokáže opravdu zázraky. Dozvíte se, jak si jednoduše připravit účinné masti, sirupy a dezinfekční prostředky přímo doma. Navíc vám prozradím, proč je jitrocel skutečným darem od přírody, jak jej pěstovat a jak jej nejlépe využít. Tak neváhejte a nechte se inspirovat tímto zázračným bylinným lékem!

Blahodárné účinky jitrocele pro vaše zdraví

Jitrocel je skutečně všestranná bylinka, která má celou řadu blahodárných účinků na lidské zdraví. Není divu, že jej naše babičky a pradědečci považovali za téměř zázračný lék. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější pozitivní vlastnosti této rostliny:

Čtěte také: Vyhněte se těmto potravinám, způsobují předčasné stárnutí

Posílení imunitního systému

Jitrocel je bohatý na vitaminy, minerály a antioxidanty, které hrají klíčovou roli v posilování imunity. Pravidelné užívání jitrocelových přípravků tak může výrazně podpořit schopnost organismu bránit se proti nejrůznějším infekcím a nemocem.

Detoxikační účinky

Díky svým močopudným a čistícím vlastnostem pomáhá jitrocel zbavovat tělo škodlivých látek a toxinů. Podporuje funkci jater a ledvin, a tím napomáhá celkové detoxikaci organismu.

Silné antiseptické účinky

Jitrocel má vynikající antiseptické a antibakteriální schopnosti. Lze jej úspěšně využít k ošetření ran, popálenin nebo drobných kožních poranění, neboť díky těmto účinkům výrazně urychluje hojení.

Úleva při křečových žilách

Jitrocelové masti a obklady mohou pomoci zmírnit bolestivé příznaky křečových žil. Jejich protizánětlivé a stahující vlastnosti napomáhají ke zlepšení stavu cév.

Pomoc při nachlazení a chřipce

Jitrocel je vynikající při léčbě respiračních potíží. Podporuje vykašlávání hlenu, ulevuje při zánětech dýchacích cest a může zmírnit příznaky nachlazení či chřipky.

Prevence a léčba astmatu a alergií

Díky svým protizánětlivým a expektoračním účinkům může jitrocel pomoci při zmírňování příznaků astmatu a alergických reakcí. Zároveň může napomáhat předcházet těmto onemocněním.

Zlepšení trávení a odstranění křečí

Jitrocel má pozitivní vliv na trávicí systém. Může pomoci s odstranění křečí a bolestí žaludku, a také podpořit celkové trávení.

Regenerace buněk a prevence osteoporózy

Jitrocel obsahuje řadu důležitých živin, jako je vápník, hořčík a vitamin C, které hrají klíčovou roli v regeneraci buněk a udržení zdravé kostní tkáně. Pravidelné užívání jitrocelových přípravků tak může napomáhat prevenci osteoporózy.

Další blahodárné účinky

Kromě výše zmíněných přínosů může jitrocel také fungovat jako močopudný prostředek, pomáhat při hojení kožních poranění a nemocí nebo podporovat funkci jater a ledvin.

Jak vidíte, jitrocel je vskutku zázračnou bylinou, která má co nabídnout našemu zdraví. V následujících kapitolách se podíváme, jak si můžeme připravit účinné jitrocelové léčivé přípravky přímo doma.

Shutterstock

Zázračná mast z jitrocele: Zhojí každou ránu

Jedním z nejuniverzálnějších jitrocelových přípravků je bezesporu zázračná mast. Tato přírodní mast má široké spektrum využití – od hojení ran a popálenin až po léčbu bolestivých kloubů a kostí. Navíc ji snadno vyrobíte doma z pouhých několika ingrediencí.

Potřebné suroviny

 • 500 g vepřového sádla
 • 200-300 g včelího vosku
 • Čerstvé listy jitrocele (nejlépe mladé)

Postup přípravy

 1. Rozpusťte vepřové sádlo na mírném ohni.
 2. Jemně nakrájejte čerstvé listy jitrocele a přidejte je do rozpuštěného sádla.
 3. Nechte směs při teplotě 60°C louhovat po dobu 4 hodin, například v troubě.
 4. Po vychlazení přidejte včelí vosk a znovu vše společně zahřejte, dokud se vosk zcela nerozpustí.
 5. Hotovou mast přelijte do sterilních sklenic a uložte na chladné místo.

Využití zázračné masti

Tato přírodní mast je opravdu všestranná a můžete ji využít k léčbě řady potíží:

 • Hojení ran, popálenin a poškozené kůže
 • Zmírnění bolesti kloubů a kostí
 • Péče o pleť a prevence stárnutí
 • Ošetření kožních problémů, jako jsou ekzémy nebo dermatitidy

Stačí mast jemně aplikovat na postižená místa a její blahodárné účinky se brzy projeví. Díky obsahu jitrocele, sádla a včelího vosku má tato mast silné antibakteriální, protizánětlivé a hojivé vlastnosti.

Shutterstock

Jitrocelová dezinfekce: Přírodní lék na záněty

Další skvělou možností, jak využít léčivé účinky jitrocele, je příprava domácí dezinfekce. Tato přírodní dezinfekce se skvěle hodí k ošetření zánětů v ústní dutině, na kůži nebo k celkové dezinfekci.

Jak na to

Postup je opravdu jednoduchý:

 1. Namočte čerstvé listy jitrocele do alkoholu nebo lihu.
 2. Nechte louhovat po dobu několika dní.
 3. Poté přeceďte a zředěte dezinfekční tinkturu čistou, destilovanou vodou.

Hotovou dezinfekční směs můžete použít jako kloktadlo při bolestech v krku, zánětech dásní nebo k ošetření drobných poranění a popálenin na kůži. Jitrocel v ní obsažený má silné antiseptické účinky, které pomohou urychlit hojení a předejít infekci.

Využití jitrocelové dezinfekce

 • Kloktadlo při zánětech v ústní dutině
 • Ošetření popálenin, ran a poškozené kůže
 • Snížení svědění a bolesti po kousnutí hmyzem
 • Příprava domácího akné krému

Tato přírodní dezinfekce je opravdu všestranná a snadno si ji vyrobíte doma. Navíc vám ušetří peníze, které byste jinak museli vydat za drahé chemické přípravky z lékárny.

Jitrocelový sirup: Účinná pomoc proti kašli a nachlazení

Jitrocel lze skvěle využít také k přípravě domácího sirupu, který je vynikající při léčbě kašle, nachlazení a dalších respiračních potíží. Tento sirup je nejen účinný, ale také chutný a snadno si jej vyrobíte sami.

Postup přípravy

 1. Očistěte čerstvě natrhané listy jitrocele.
 2. Uspořádejte je do zavařovací sklenice a zasypte cukrem. Pokračujte, dokud nedosáhnete vrchu.
 3. Důkladně vše promačkejte a zavřete víčkem.
 4. Zabalte sklenici do igelitu a zakopejte ji na 8 týdnů na stinném místě v zahradě.
 5. Po vykopání přeceďte obsah přes sítko a získáte tmavě hnědý jitrocelový sirup.
 6. Sirup uchovávejte v lednici a užívejte při potížích – dospělí 1 polévková lžíce 3x denně, děti 1 čajová lžička 3x denně.

Blahodárné účinky jitrocelového sirupu

Tento domácí sirup je skvělým pomocníkem při:

 • Léčbě kašle a nachlazení
 • Zmírnění zánětu průdušek
 • Podpoře vykašlávání hlenu
 • Úlevě od příznaků astmatu a alergií

Díky obsahu jitrocele má sirup silné expektorační, protizánětlivé a uklidňující účinky, které vám mohou výrazně pomoci při dýchacích potížích. Navíc si jej můžete vylepšit přidáním máty nebo mateřídoušky pro ještě lepší chuť a účinky.

Shutterstock

Jitrocelový čaj: Přírodní lék na plíce a průdušky

Pokud nemáte čas na přípravu složitějších jitrocelových přípravků, sáhněte po jednoduchém, ale účinném jitrocelovém čaji. Tento bylinný nápoj je skvělou volbou při kašli, zahlenění dýchacích cest nebo plicních onemocněních.

Jak připravit jitrocelový čaj

 1. Vezměte 2 lžičky sušených listů jitrocele.
 2. Zalijte je 0,5 litru převařené vody.
 3. Nechte louhovat 15-20 minut.
 4. Poté čaj přeceďte a můžete si ho vychutnat.

Blahodárné účinky jitrocelového čaje

 • Zmírnění kašle a usnadnění vykašlávání
 • Úleva při zánětech dýchacích cest
 • Podpora zdraví plic a prevence plicních onemocnění
 • Celkové zklidnění a uvolnění organismu

Jitrocelový čaj je opravdu skvělým přírodním prostředkem, který vám může výrazně pomoci při respiračních potížích. Navíc je velmi snadné si jej připravit a užívat denně pro posílení zdraví plic a dýchacího systému.

Jak pěstovat a sklízet léčivý jitrocel

Jitrocel je poměrně nenáročná a odolná rostlina, kterou si snadno vypěstujete i doma na zahrádce. Navíc je to skvělá volba pro začínající zahradníky, neboť se o něj nemusíte příliš starat.

Výběr vhodného druhu

Pro léčebné účely je nejlepší volit jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata). Tento druh obsahuje nejvíce cenných látek a má nejširší spektrum využití.

Pěstování jitrocele

 • Jitrocel preferuje slunné až polostinné stanoviště s propustnou, vlhčí půdou.
 • Semena nebo sazečky vysazujte na jaře, sázejte je do řádků asi 30 cm od sebe.
 • Pravidelně odstraňujte plevel a udržujte půdu mírně vlhkou.
 • Na podzim nechte část rostlin na stanovišti přezimovat, další můžete sklízet.

Sklizeň a uskladnění

 • Listy jitrocele sbírejte v době květu, tedy v průběhu léta.
 • Pečlivě je očistěte a nechte usušit na stinném, dobře větraném místě.
 • Usušené listy uchovávejte v uzavřených nádobách, chráněné před světlem a vlhkostí.

Pěstování jitrocele je vskutku snadné a vyplatí se, neboť tato bylinka má opravdu neocenitelné léčivé vlastnosti. Ať už ji využijete k přípravě mastí, dezinfekcí nebo čajů, jitrocel vám bude skvělým přírodním spojencem na cestě za lepším zdravím.