David Hampl
6 prosince, 2019

Většina žen považuje péči o orchideje za velmi náročnou. Některým ženám v domácnosti se však podaří vysadit celou květinovou zahradu orchidejí přímo na jejich parapetu. My vám nyní prozradíme, co stojí za tímto úspěchem. Stačí dodržovat přísné pokyny a můžete mít stejně krásné orchideje jako spousta jiných žen. I přes přísná pravidla, jde o velmi jednoduché rady.

Doba vhodná pro přesazení

Nová orchidej nemusí být hned nutně přesazována do nové půdy. Zdravá rostlinka bude potřebovat přesadit až po 2 až 3 letech. Po uplynutí této doby bude totiž s největší pravděpodobností zničen starý substrát. Pokud vlastníte nějakou levnější orchidej, budete se pravděpodobně muset častěji potýkat s problémem, který se týká shnilých kořenů. Z toho důvodu je lepší pořídit si kvalitnější orchidej, která vám nezabere zbytečnou práci a čas. Sice bude stát trochu více, ale výsledky budou mnohem lepší.

Volba vhodného substrátu

Možná se ptáte, jaký zvolit ideální substrát, aby rostlinka vydržela co nejdéle zdravá a krásná. Orchideje je epifytická rostlina, což znamená že roste na kmenech stromů). V přírodě substrát nepotřebuje, protože všechny potřebné živiny přijímá výhradně z dešťové vody a kmene stromu. V domácím prostředí ovšem vhodný substrát potřebuje. Pokud tedy chcete, aby krásně kvetla ve vzpřímené poloze, měli byste ji kvalitní substrát dopřát.

Důležitý je prostor

Stejně důležitým faktorem je prostor, který rostlina pro svůj život potřebuje. Aby se cítila skvěle, měli byste ji dopřát, co nejvíce kvalitního prostoru. Pamatujte si, že květináč pro orchideje musí být průhledný a měl by obsahovat drenážní otvory, které by měly odpovídat velikosti rostliny.

Přesazujeme orchidej

Pro samotné přesazení orchideje si připravte lavor s teplou vodou, průhlednou nádobu, nůžky, nový substrát, kousek polyesterové pěny a zelené věci. Vodu převařte a nalijte ji do průhledné nádoby. Do té potom vložte orchidej ve květináči. Poté rostlinku vytáhněte z květináče a znovu ji ponořte do vody. Tím se uvolní kořeny ze substrátu.

Nůžkami odstraňte shnilé nebo uschlé kořeny. Na dno nádoby vložte trochu substrátu a vložte do něj orchidej spolu s pěnou. Poté naplňte nádobu zbytkem substrátu. Vodu rozhodně nezalévejte. Vodní procedury budou následovat o 10 dní později.

Sdílejte článek