David Hampl
11 dubna, 2019

Že je příroda velmi silná? To ví většina lidí, kdo zkusila různé byliny a rostliny k tomu, aby pomocí nich eliminovali řadu zdravotních problémů. My se podíváme na jednu rostlinu, která je krásná svým vzhledem, která také velmi dobře voní a o které je nutné říci také to, že vás zaujme svými pozitivními účinky na lidské tělo. O jakou jde? Slováci jí říkají orgován.

Seznamte se. Toto je ona zázračná rostlina

Co se tedy skrývá pod nic neříkajícím slovenským názvem orgován? Jedná se o šeřík. Ten určitě znáte jak pro jeho kvetoucí krásu, tak ho zcela určitě znáte také pro jeho příjemnou vůni. Nyní již víte, že je i velmi dobrým pomocníkem na celou řadu zdravotních problémů. Než se dostaneme k informacím, k čemu všemu ho můžete využít, podíváme se na to, jak si připravit léčivý šeříkový olej.

Jaké ingredience budete potřebovat?

Unikát je v tom, že zatímco u řady jiných rostlin a bylin se používají třeba listy nebo kořeny, tak u šeříku ne. Zde se používají květy. Je proto nutné pohlídat so dobu, kdy kvete a následně pro hlavní surovinu vyrazit. Zde je soupis všeho, bez čeho se neobejdete.

  • Čerstvé květy šeříku
  • Kvalitní rostlinný olej
  • Uzavíratelná nádoba
  • Sterilní gáza

Jak na přípravu? Ta je velmi jednoduchá

Nejprve je třeba nachystat si jednotlivé květy. Venku je patrně natrháte i se stonkem. Ten však musí pryč a tak se pusťte do mravenčí práce, která souvisí právě s tím, že budete jednotlivé stonky postupně odtrhávat. Takto přebrané květy vložte do připravené nádoby. Poté nalijte do hrnce připravený olej a na sporáku ho pomalu zahřejte na teplotu okolo 40 stupňů Celsia.

Následně olej nalijte do nádoby a tu ihned zavřete. Právě vyšší teplota oleje způsobí, že dojde k lepšímu propojení nejenom vůně, ale hlavně účinných látek. Jakmile je nádoba plná květů a oleje, můžete ji zavřít a umístit na tmavé místo. Zde ji nechte po dobu 2 dnů.

Následně už stačí pouze přefiltrovat přes gázu do jiné nádoby a léčebný šeříkový olej máte připraven. Doporučujeme ho uchovávat v chladu a temnu, kde vám bez problémů vydrží po dlouhou dobu. A k čemu ho můžete využít? Podívejte se s námi.

Na co všechno je šeříkový olej vhodný?

Už víte, jak si ho připravit. Podívejme se tedy i na to, na co všechno je vhodný. Když začneme prvními problémy, tak dokáže pomoci při migréně, stejně jako dokáže pomoci při zimnici. Hodí se také na masáž, kdy s ním ulevíte bolavým svalům, stejně jako bolavým kloubům a pohybovému ústrojí celkově.

Pomůže ale i tomu, kdo chce být krásný. Dokáže dobře vyživovat pleť, stejně jako se hodí jako přísada do šamponů a kondicionérů, jelikož prospěje také vlasům. Pokud jde o konkrétní pomoc při problémech, tak se hodí na popáleniny od slunce i horkých věcí, stejně jako pomáhá na vyrážky, nebo na různé druhy ekzémů, stejně jako akné.

Pomůže i těm lidem, kteří jsou nachlazení, jelikož zde mu nelze upřít klady, které jsou spojené třeba s bronchitidou, kašlem, nachlazením, nebo s bolestí v krku. Pomáhá také při chřipce, nebo při ucpaném nosu.

Poslední zajímavá oblast jeho použití je spojena se dvěma věcmi. První je naše psychika, kdy je považován za velmi dobrého pomocníka při problémech s nervy. A je jedno, zde jde o pocity úzkosti, deprese, nebo třeba stres. Použít ho lze ale i v partnerském životě, jelikož v této oblasti je označován také jako velmi dobré afrodiziakum.

Sdílejte článek