Tato úžasná a jednoduchá metoda udělá vaše orchideje neodolatelnými. Co na ně budete potřebovat? Jenom jednu jedinou věc, která je běžně pouze odpad. Vy ji však už nikdy nevyhodíte. Proč? -
Menu

Tato úžasná a jednoduchá metoda udělá vaše orchideje neodolatelnými. Co na ně budete potřebovat? Jenom jednu jedinou věc, která je běžně pouze odpad. Vy ji však už nikdy nevyhodíte. Proč?

Orchidej, chráněná rostlinka, která si v poslední době získává stále větší oblibu. Pěstování a údržba může být ovšem dosti náročná. Pěstitelé a příznivci této exotické rostlinky jsou si toho velmi dobře vědomi. Kromě mírného zalévání a rašelinového substrátu, je potřeba orchidej vyživovat, neboť půda nemá dostatek živin pro její nádherný květ. Mnohá květinářství doporučují používat právě banánovou slupku, která má ohromující účinky a dokáže rostlince s tvorbou květu pomoci.

Zázrak jménem banánová slupka

Banánová slupka obsahuje spoustu účinných a důležitých látek, které podporují orchidej během celého období květu. Důležité látky banánové slupky:

  • fosfor
  • draslík
  • dusík
  • hořčík

Tyto látky jsou považovány za zlaté látky pro zdravý životní cyklus květu. Do rostlinky se dostávají v přiměřených dávkách a nehrozí tak předávkování (přesycení) rostliny. Následující 3 recepty na přípravu hnojiva z banánové slupky jsou velmi jednoduché a opravdu je zvládne každý v pohodlí domova.

Recepty z banánové slupky

Prvním z receptů je banánový čaj. Banánovou slupku nechte uschnout na slunci. Jakmile ztvrdne, nasekejte ji. Do 200 ml vroucí vody vhoďte 1 čajovou lžičku banánové drti, chvíli povařte a nechte zcela vychladnout. Nakonec výslednou kapalinou zalijte rostlinku.

Dalším receptem je banánový slupkový prášek. Slupku nakrájejte na malé kousky a dužinou nahoru rozložte na plech. Vložte do trouby a pečte tak dlouho, dokud nebudou kousky suché a křupavé. Následně je ochlaďte a rozemelte na prášek válečkem. Posypte půdu rostlinky a je to.

Posledním receptem je banánová tinktura. Oloupeme 2 banány a slupku vložíme do velké, ideálně skleněné, nádoby. Slupky zalijeme 2 litry vody a necháme 2 dny být. Po dvou dnech procedíme tekutinu z nádoby přes tenké plátno a zředíme s čistou vodou v poměru 1:1.

Péče o orchidej a její listy

Chcete-li, aby listy Vaší orchideje byly silné, zdravé a krásné, můžete použít banánovou kůži. Tou otírejte listy orchideje, které tak získají lesk a zároveň absorbují užitečné látky. Co se týče samotné výživy rostliny, pomáhejte ji banánovou metodou po celé období růstu, během něhož rostlina uvolní nový list. Po vytvoření listu, aplikujte banánovou metodu při každém druhém zalévání. Začne-li nový list růst, pokračujte v hnojeni. Zastaví-li se růst listu, hnojení přerušte do doby, než bude zase růst.

Koupíte-li si kvetoucí rostlinu v obchodě, začněte ji hnojit až po 3-4 měsících od přinesení domů. Během období zimy, podzimu a letního horka, hnojte rostlinu maximálně jednou měsíčně. To neplatí pro nemocné, oslabené a přesazované orchideje, ty by neměly být hnojeny vůbec. Obecně platí hlavní zlaté pravidlo: lepší orchidej nekrmit než ji překrmit.

Líbil se vám článek?

Tisk
DŮM A ZAHRADA

Rakovina v rodině, život i dům v troskách! Kdo je…

Říká se, že ty nejzajímavější osudy píše sám život. A tento příběh je jeden z těch případů, který za to můžeme…
DŮM A ZAHRADA

Rýmovník je univerzální pomocník nejen v boji s nachlazením. Jak…

Rýmovník, nenápadná rostlina, kterou má pro její skvělé účinky doma stále více lidí. Jak naznačuje její název, je vítaným pomocníkem…
DŮM A ZAHRADA

Tato žena změnila svůj život ze dne na den. Dnes…

Myslíte si, že rok je příliš krátká doba, než aby se ve vašich životech něco mohlo dramatiky změnit? Omyl, i…
DŮM A ZAHRADA

Stará bouda byla na likvidaci, ale tento muž ji proměnil…

Pokud máte to štěstí, že bydlíte v domku se zahradou, určitě často přemýšlíte nad tím, jak by se tento prostor dal…
DŮM A ZAHRADA

Tento trik zachrání vaše orchideje, pokud se jim po přesazení…

Orchideje jsou krásné rostliny, ale někdy také poněkud háklivé. Velice často se stane, že po přesazení se jim přestane dařit…
DŮM A ZAHRADA

Tato jihoafrická rostlina může být pěstována také u nás. Když…

Rostlina se jmenuje zelenec chocholatý. Jedná se o jihoafrickou rostlinu, které se však daří i jinde než ve své domovině.…