David Hampl
9 ledna, 2019

Jak jsou na tom lidé, kteří jsou v důchodovém věku v České republice? Pravda je taková, že si moc vyskakovat nemohou. A to z důvodu, že důchod není v naší zemi nijak velký a tak si naši důchodci nemohou vyskakovat. Jsou ale země, kde je tomu přesně naopak. Na jeden takový příklad se podíváme společně. Jde o zemi, u které musíme říci, že si zde důchodci žijí doslova nad poměry. Jak je  to možné? Jejich důchodový systém počítá s tím, že minimální částka, která je jako důchod vyplácena, není nižší, než 2 400 EUR. Méně zde žádná osoba v důchodu nedostává.

V jaké zemi je pro důchodce ráj?

Zajímá vás, kde je takto vysoká sazba minimálního důchodu? Tato země není zase až tak vzdálená, jelikož se jedná o zemi, která leží v Evropě. Nebudeme vás napínat, jelikož se jedná o Dánsko. To je země, které se mimo jiné pyšní také tím, že má podle různých ratingů nejlepší důchodový systém na  světě. A zatímco jsou země, kde se lidé bojí toho, co nastane až budu staří, Dánsko je zemí, kde se lidé na zasloužený odpočinek doslova těší. A to samozřejmě z toho důvodu, že si budou moci vyhodit z kopýtka.

Unikátnost daného systému je obdivuhodná

Daný důchodový systém je postavený na dvou věcech. Tou první je klasický státní důchod, který je dostupný také u nás. Jedná se o systém důchodového sociálního pojištění a tak se obrazně řečeno jedná o určitý typ dávky. Ta je lidem v důchodovém věku pravidelně vyplácena až do jejich smrti. Tyto dávky jsou známé i u nás. V naší zemi jsou ale podstatně nižší, než je tomu v Dánsku. Státní důchod je samozřejmě podmíněný tím, že daná osoba musí během svého života pracovat a ze svém mzdy odvádět životní pojištění. Čím více si daná osoba vydělala a čím více odvedla, tím větší je hodnota státního důchodu. Myšleno je ale i na ty, kteří pobírali jenom minimální mzdu, nebo nemají odpracovaný požadovaný počet let. Dánsko je nehodí přes palubu, jelikož pevně stanovená minimální výše této dávky je stále velmi zajímavá.

Zapomínat nelze také na druhou složku samotného důchodu, kterou lidé v Dánsku mají. I u nás existuje, ale ve zcela jiné podobě, než v této vyspělé zemi. Jedná se o penzijní fondy, které jsou založeny na tom, že si člověk během svého života na svůj důchod spoří. A to znamená, že si dává peníze stranou, které následně bude moci využít v době, kdy bude starý. Nejenom, že jsou jeho peníze ukládány, ale jsou také zhodnocovány.

V čem je daný systém unikátní?

Pokud jste si přečetli popis daného důchodového systému v Dánsku, tak si můžete myslet, že je velmi podobný, jako je tomu zde, v České republice. Fakt je ale takový, že Dánsko ho má propracovaný do posledního detailu, a to hlavně s ohledem na to, aby byli lidé v důchodu zabezpečeni. Příkladem je již zmíněný minimální státní důchod určený pro ty, kteří nesplní podmínky klasického důchodového systému. Myšleno je také na ty, kteří si nevedou žádné důchodové spoření. Takoví lidí mohou počítat s důchodem základním, ke kterému je ještě přidán nemalý bonus. Ten se odvíjí od toho, kde člověk žije, jak člověk žije a také s kým žije.

Boj proti chudobě

Proč je důchodový systém v Dánsku tak propracovaný a tak unikátní? Je to proto, že tímto způsobem země bojuje proti chudobě svých obyvatel. A to i s ohledem na to, aby když skončí zaměstnání neměli neměrně méně finančních prostředků, než tomu bylo. I proto důchod v přepočtu činí zhruba 65 – 70 procent jejich příjmu. Kolik je to u nás raději nebudeme počítat.

Důchodci mají i další výhody

Zdá se vám, že až 70 procent původního příjmu není zase až tak vysoké? Na jednu stranu je to pravda, ale na druhou stranu jsou lidem v důchodu snižovány běžné výdaje. Získávají třeba příplatky na bydlení, stejně jako je za ně kompletně hrazena lékařská péče. Klesá jak příjem, tak klesá také náklad spojený s běžným životem.

Vysoký důchod má i svá negativa

Jaká? Jsou to daně za produktivního života. Ty nejsou nijak malé, jelikož začínají na hodnotě 40 procent a od určitého příjmu stoupají až k 57 procentům. Na druhou stranu Dánové nemusí své peníze škudlit a ukládat, jelikož je ve formě vyšších daní dají státu, který se o ně následně postará ve stáří. Budou mít vše, co chtějí a co potřebují.

Novinka, která má jenom příznivce

Tento důchodový systém je v Dánsku celkem nový. Nutno ale říci, že od zavedení má jenom příznivce. A ti se pochopitelně těší na to, až jim bude 65 let. To je totiž doba, kdy lidé v Dánsku odcházejí průměrně do důchodu. A užívají si štědrosti státu.

Sdílejte článek